W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

WUF11 – zaczynamy odliczanie!

23.06.2021

26 czerwca 2022 r. – tę datę powinni wpisać w swoje kalendarze wszyscy miłośnicy miast i pasjonaci polityki miejskiej. To właśnie wtedy w Katowicach rozpocznie się 11. sesja Światowego Forum Miejskiego, czyli WUF11. To największe globalne wydarzenie o tej tematyce, organizowane pod egidą UN-Habitat. Uroczyste odliczanie zaczynamy już teraz !

Na grafice napis "Zobacz jak Światowe Forum Miejskie wspiera lepszą przyszłość miast. WUF11 Katowice". W tle Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach.

To już za rok! Katowice będą gościć u siebie nawet kilkanaście tysięcy osób z całego świata: ekspertów, urbanistów, polityków, samorządowców, miejskich aktywistów, studentów, uczniów i pasjonatów tematu. Wszyscy oni będą wspólnie dyskutować, debatować, dzielić się doświadczeniami.

Ty też zmieniaj z nami miasta dla lepszej przyszłości

Warto być z nami w Katowicach. Dlaczego?

  1. Bo nie ma dyskusji o miastach bez głosu ich mieszkańców. Jeśli mieszkasz w mieście, na pewno masz swoje wnioski, przemyślenia. Dostrzegasz zalety miasta, w którym żyjesz, ale na co dzień obserwujesz również jego problemy. WUF11 to doskonała okazja, żebyś podzielił się swoimi spostrzeżeniami i skonfrontował je z głosem ekspertów.
  2. Bo miasta i ich zrównoważony rozwój to sprawa nas wszystkich. Według szacunków ponad 60% ludności na świecie mieszka właśnie w miastach. Tu pracujemy, prowadzimy biznesy, korzystamy z usług czy kultury. Im będą przyjaźniejsze, lepiej zorganizowane, bardziej „zielone”, tym bardziej wzrośnie komfort naszego życia.
  3. Bo trzeba zadbać o miasta, by ocalić klimat. Rozwój i usprawnienie transportu miejskiego, przywracanie miastu dawniej zdegradowanych zielonych terenów, projektowanie uwzględniające kwestie ekologiczne, przebudowa miejskich instalacji… To wszystko pomaga realnie przeciwdziałać katastrofie klimatycznej. Tematy związane z ekologią będą jednymi z najważniejszych podczas WUF11.
  4. Bo chcemy, by cały świat usłyszał głos młodzieży. To w końcu młodzi ludzie będą mieszkać w miastach, które budujemy i projektujemy dzisiaj. Stąd obecność podczas imprezy Rady Młodych WUF11.
  5. Pewne problemy najlepiej rozwiązywać wspólnie. Najlepiej udowodniła to pandemia COVID-19. Mimo różnic geograficznych czy kulturowych wyzwania, z którymi mierzą się miasta na całym świecie, są lub niebawem będą podobne. To dlatego WUF11 został przemyślany jako platforma wymiany doświadczeń i dobrych praktyk.

Chcemy, by WUF11 był wydarzeniem otwartym na wszystkich. Dlatego w pełni zadbamy o dostępność całej imprezy, materiałów i poszczególnych wydarzeń, tak, aby mógł w nich wziąć udział każdy bez względu na stan zdrowia, niepełnosprawności czy wiek.

Dlaczego Katowice?

To wyjątkowe miasto na mapie Polski. Kojarzone z górnictwem i przemysłem ciężkim, przeobraziło się w miasto nowych możliwości, w którym kwitnie innowacyjny biznes i kultura. Tę przemianę Katowic konsekwentnie wspierają Fundusze Europejskie w połączeniu z pieniędzmi z polskiego budżetu. Dodatkowo Katowice są również bardzo dobrze skomunikowane. W tym również swój udział miały pieniądze pochodzące z UE.

Miasto w sercu Europy

Katowice położone są w środku znakomitej sieci komunikacyjnej. Rozbudowana infrastruktura kolejowa, ulokowanie w pobliżu styku dwóch autostrad, międzynarodowe lotnisko w Pyrzowicach… To wszystko sprawia, że do Katowic można dotrzeć z każdego zakątka Polski, Europy i świata. Swój udział w tych inwestycjach miały fundusze unijne.

Miasto kultury

Prestiż miasta i jego pozycję na kulturalnej mapie Polski i całego regionu buduje obecność w Katowicach m.in. Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR). Orkiestra, złożona z najwybitniejszych muzyków, może pochwalić się naprawdę imponującą siedzibą. Gmach NOSPR, architektonicznie łączący śląską współczesność z industrialnymi korzeniami, zachwyca nie tylko melomanów. Inwestycję wybudowano z udziałem Funduszy Europejskich, które stale pomagają również ją doposażać, chociażby w organy i instrumenty. Dzięki temu koncerty śląskich muzyków przyciągają jeszcze więcej słuchaczy.

Miasto coraz bardziej eko

Fundusze Europejskie wsparły również wiele przedsięwzięć, które pomagają Katowicom stać się bardziej „zielonym” miastem. Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej (choćby tych należących do Uniwersytetu Śląskiego czy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego), przywracanie mieszkańcom terenów zielonych w taki sposób, by były bardziej atrakcyjne i bezpieczne (jak np. Park Bogucki)… Przykłady można by mnożyć.

Dzięki funduszom z UE powstają również nowoczesne węzły przesiadkowe. To punkty na mapie miasta, w których można wygodnie zmienić samochód na rower, tramwaj czy autobus. A przy okazji - świetny sposób, by namówić katowiczan na korzystanie z publicznego transportu.

Unijne pieniądze Katowice inwestują również w rozbudowę i modernizację gospodarki wodno-ściekowej. Nie brzmi to może zbyt zachęcająco, ale ma kluczowe znaczenie dla dbałości o środowisko i… o komfort mieszkańców.

{"register":{"columns":[]}}