Bieg Strażacki 2022

05.06.2022

Obraz przedstawia zawodników startujących w Biegu Strażackim im. Adriana Kotkowskiego

5 czerwca 2022 r. wraz z XXVII Półmaratonem Jaworskim o Puchar Burmistrza Jawora został rozegrany XIV Bieg Strażacki im. Adriana Kotkowskiego. Jego organizatorem jest Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Jaworze. Bieg poświęcony jest pamięci tragicznie zmarłemu w wypadku samochodowym Adrianowi Kotkowskiemu – funkcjonariuszowi tut. Komendy.

Na starcie 21-kilometrowej trasy stanęło do rywalizacji 135 zawodników, w tym 25 funkcjonariuszy PSP. Pomimo bardzo wysokiej temperatury i wymagającej trasy strażacy po raz kolejny z rzędu potwierdzili bardzo dobre przygotowanie zajmując czołowe miejsca w klasyfikacji generalnej.
Jako pierwszy linię mety przekroczył Kamil Poczwardowski (KW PSP Warszawa) przed Damianem Glapiakiem (KP PSP Wolsztyn) i Pawłem Milczarkiem (KP PSP Pleszew). Klasyfikację generalną wśród funkcjonariuszek wygrała Joanna Frukacz (KM PSP Bielsko – Biała). Tuż za nią bieg ukończyła Joanna Cichoń (KP PSP Tarnowskie Góry) i Marlena Cierpiałowska (KW PSP Katowice).

Ponadto Bieg Strażacki im. Adriana Kotkowskiego rozgrywany był w trzech kategoriach wiekowych mężczyzn. I tak w kategorii wiekowej strażaków do 29 lat zwyciężył Łukasz Ludkiewicz  (KM PSP Zgorzelec) przed Grzegorzem Kostycz (SA PSP w Krakowie) i Mateuszem Markuszka (KM PSP Gorzów Wielkopolski).

W kategorii funkcjonariuszy PSP 30 – 39 lat najszybciej trasę półmaratonu pokonał Kamil Poczwardowski (KW PSP Warszawa) przed Pawłem Milczarkiem ( KP PSP Pleszew) i Michałem Strzelczak (KM PSP Opole).

Natomiast w kategorii wiekowej strażaków powyżej 40 lat równych nie miał sobie Damian Glapiak (KP PSP Wolsztyn) przed Tomaszem Musiał (KM PSP Leszno) i Piotrem Gwóźdź (KP PSP Tarnowskie Góry).

Podczas dekoracji funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej głos zabrał Komendant Powiatowy PSP w Jaworze bryg. Waldamer Sarlej. Podziękował on strażakom za udział w biegu, gratulował zwycięzcom, przypomniał idee jego przeprowadzania oraz zaprosił funkcjonariuszy na jego kolejną edycji w następnym roku. Nie zabrakło oczywiście słów podziękowania dla pana Andrzeja Kotkowskiego – ojca Adriana Kotkowskiego oraz pani Grażyny Hyżyńskiej i firmy Przerób Kamienia Export-Import Grażyna Hyżyński Sp. z o. o. za wkład i zaangażowanie w przeprowadzenie biegu.

Strażaków nagradzał Komendant Powiatowy PSP w Jaworze bryg. Waldemar Sarlej, Andrzej Kotkowski oraz Prezes TKKF Jaworzanie Jan Czekiel.
Jak co roku należą słowa podziękowania za bezinteresowną pomoc w przeprowadzeniu zawodów należą się druhom z OSP Wiadrów oraz OSP Jawor, którzy czuwali nad zabezpieczeniem trasy.