W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

9 polskich uczelni na Liście Szanghajskiej

16.08.2023

9 polskich uczelni znalazło się w rankingu najlepszych szkół wyższych na świecie, popularnie nazywanym Listą Szanghajską. Najwyższe notowania uzyskały: Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski (miejsca 401-500). Listę Szanghajską zdominowały uczelnie ze Stanów Zjednoczonych – w pierwszej dziesiątce jest ich aż 8. Za najlepszą uczelnię na świecie został uznany Harvard University. Z kolei ranking najlepszych uczelni w Europie otwiera brytyjski University of Cambridge, który zajął 4 miejsce.

Zdjęcie - kilkoro młodych ludzi podrzuca w górę studenckie czapki, obok napis 9 polskich uczelni na Liście Szanghajskiej.

Polskie uczelnie na Liście Szanghajskiej

Najwyżej notowanymi polskimi uczelniami w rankingu szanghajskim są: Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski, które zajęły miejsce między 401-500. Kolejne znalazły się na w grupie 801-900 i w ostatniej dziesiątce.

Lista polskich uczelni w rankingu szanghajskim: 

  • Uniwersytet Jagielloński (miejsca 401-500),
  • Uniwersytet Warszawski (miejsca 401-500),
  • Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (miejsca 801-900),
  • Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu (miejsca 801-900),
  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (miejsca 901-1000), 
  • Politechnika Gdańska (miejsca 901-1000), 
  • Warszawski Uniwersytet Medyczny (miejsca 901-1000), 
  • Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (miejsca 901-1000), 
  • Politechnika Warszawska (miejsca 901-1000). 

Najlepsze uczelnie na świecie 

Ranking szanghajski zdominowały uczelnie ze Stanów Zjednoczonych. W pierwszej dziesiątce jest ich aż 8. Za najlepszą uczelnię na świecie został uznany Harvard University. Na podium znalazły się także Stanford University oraz Massachusetts Institute of Technology. 

W pierwszej dziesiątce znlazły się także inne amerykańskie uczelnie: University of California, Berkeley (5 miejsce), Princeton University (6 miejsce), Columbia University (8 miejsce), California Institute of Technology (9 miejsce) i University of Chicago (10 miejsce). 

Ranking najlepszych uczelni w Europie otwiera brytyjski University of Cambridge (4 miejsce). To obok University of Oxford (7 miejsce) dwie uczelnie spoza Stanów Zjednoczonych, które znalazły się na najwyższych miejscach Listy Szanghajskiej. 

Pierwszą w rankingu uczelnią spoza kręgu anglojęzycznego jest francuski Paris-Saclay University (15 miejsce). Z kolei najlepszą uczelnią azjatycką jest chiński Tsinghua University (22 miejsce). W drugiej dziesiątce znalazła się jeszcze jedna z uczelnia ze Starego Kontynentu – ETH Zurich (20 miejsce). 

Lista Szanghajska

Ranking najlepszych szkół wyższych na świecie (Academic Ranking of World Universities, ARWU), popularnie nazywany Listą Szanghajską, jest przygotowywany przez Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju. Po raz pierwszy został opublikowany w 2003 r. Co roku ocenianych jest ponad 2500 uniwersytetów. 

Dokładne miejsce w rankingu jest znane tylko w przypadku 100 najlepszych uczelni świata. Pozostałe miejsca są wymieniane już tylko w przybliżeniu – uczelnie pojawiają się w grupach liczących 50 czy 100 placówek.

Ranking jest przygotowywany na podstawie kilka kryteriów. Wśród ocenianych wskaźników są m.in.: 

  • liczba absolwentów (oraz osobno pracowników), którzy otrzymali Nagrodę Nobla lub Medal Fieldsa, 
  • liczba publikacji w czasopismach „Nature” lub „Science”, 
  • liczba najlepiej cytowanych naukowców (Highly Cited Researchers), 
  • liczba publikacji, które znalazły się w wybranych indeksach cytowań (Science Citation Index – Expanded oraz Social Sciences Citation Index). 

W zestawieniu uwzględnia się też wielkość osiągnięć w stosunku do wielkości uczelni.
 

{"register":{"columns":[]}}