Nauka w Polsce
-
13.12.2019Znaleźć DNA raka krążące w płynach ustrojowychZmiany epigenetyczne zachodzą już na początku procesu chorobowego. Dotyczy to nowotworów i innych chorób cywilizacyjnych. Metodami wczesnego wykrywania takich zmian we krwi, moczu i w ślinie zajmuje się dr hab. n. med. Tomasz K. Wojdacz.
-
11.12.2019Polski badacz zidentyfikował osiem nieznanych zegarów słonecznych na antycznych mozaikachDo piętnastu wzrosła liczba antycznych mozaik, na których przedstawiono zegary słoneczne. Do tej pory uważano, że było ich zaledwie siedem. Nowe ustalenie dokonane przez prof. Marka T. Olszewskiego z UW było możliwe dzięki ponownej interpretacji znanych już zabytków.
-
10.12.2019Mikrobiom Zamku Królewskiego na Wawelu zbadanySpecjaliści kompleksowo zbadali mikrobiom Zamku Królewskiego na Wawelu. Zidentyfikowane w powietrzu i na prezentowanych obiektach drobnoustroje pochodzą z różnych szerokości geograficznych, ale nie zagrażają zbiorom, a na Zamku jest tak czysto, że naukowcy mieli kłopoty z pobraniem próbek kurzu.
-
09.12.2019Skąd się biorą w lasach lata tłuste i chude?Dęby, sosny, jarzębina, buki, sosny, ale i oliwki czy migdały, tworzą zwykle nasiona raz na kilka lat. Drzewa określonych gatunków mogą to synchronizować nawet na całym kontynencie. Lepsza znajomość tego procesu może być przydatna w leśnictwie czy sadownictwie - mówi dr Michał Bogdziewicz z UAM.
-
09.12.2019Lubuskie/ Akcja karmnik także w Parku Narodowym „Ujście Warty”Przyrodnicy z Parku Narodowego „Ujście Warty” w Lubuskiem w ramach ogólnopolskiej akcji karmnik zapraszają do udziału „Niedzielach przy karmniku”. To okazja, by wziąć udział w obserwacji i obrączkowaniu ptaków - poinformował Michał Wołowik z PN „Ujście Warty”.
-
08.12.2019Polski start-up z nagrodą za ekologiczny balsam chroniący przed promieniami UVŁódzki start-up UVera zdobył pierwsze miejsce w tegorocznej edycji unijnego konkursu EIT Health InnoStars Awards za opracowanie przyjaznego środowisku balsamu chroniącego przed UV, w którego produkcji wykorzystano jeden z gatunków cyjanobakterii - poinformowali organizatorzy konkursu.
-
06.12.2019Studenci Politechniki Warszawskiej skonstruowali elektryczny bolid dla niepełnosprawnego chłopcaPrawie dwa lata trwały prace studentów Politechniki Warszawskiej nad projektowaniem i budową elektrycznego bolidu e-MaksPower dla 10-letniego Maksa chorego na dystrofię mięśniową. Pojazd przekazano chłopcu w piątek w czasie uroczystości na warszawskiej uczelni.
-
05.12.2019Polacy opracowali przełomową terapię komórkową dla dzieci z cukrzycą typu 1Przełomowa terapia z użyciem komórek układu odpornościowego minimalizuje ryzyko powikłań u dzieci z cukrzycą typu 1. Pozwala też zmniejszyć dawki insuliny, którymi są leczone. Nową metodę leczenia, określaną jako TREG, opracowali naukowcy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
-
04.12.2019Naukowcy z UŚ mają nowy sposób na produkcję czystego chemicznie polimeruNowy sposób produkcji czystego chemicznie polimeru opracowali naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego. To polikaprolakton (PCL-u) naturalnie rozkładający się i wykazujący zgodność tkankową, który może być wykorzystywany m.in. w lekach czy wchłanialnych niciach chirurgicznych.
-
03.12.2019Wystawa o dokonaniach polskich archeologów w Muzeum Egipskim w KairzeNajważniejsze dokonania polskich misji archeologicznych w Egipcie prezentuje wystawa "60 lat Stacji Badawczej w Kairze", którą do 15 grudnia br. można oglądać w Muzeum Egipskim w Kairze.