Nauka w Polsce

Article List

14.12.2018

Gwiazdy widać z Niepołomic

Dotknij meteorytu, zatańcz jak Księżyc wokół Ziemi, weź pilota i steruj teleskopami, a jeśli chcesz, obserwuj wszelkie „świecidła niebieskie” nawet do białego rana – nauczyciele z Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach angażują uczestników pokazów i warsztatów tak, aby ci „przeżyli”, a nie odbyli zajęcia edukacyjne.
13.12.2018

Eksperci: przed nami kolejny przełom w leczeniu chorób nowotworowych

Do praktyki leczniczej wprowadzana jest nowa metoda immunoterapii chorób nowotworowych, które może okazać się kolejnym przełomem w hematologii i onkologii – powiedzieli w środę eksperci na spotkaniu z dziennikarzami w Warszawie.
13.12.2018

Bolid studentów Politechniki Śląskiej przyspiesza do „setki” w 3,5 sekundy

Zaprezentowany w środę bolid „Quarado” zbudowany przez studentów Politechniki Śląskiej w Gliwicach waży 220 kg, a do „setki” przyspiesza w 3,5 sekundy.
12.12.2018

O zwierzętach, roślinach, ludziach i... filozofii, czyli spotkanie etnobiologów w Łodzi

Etnobiologia jest interdyscyplinarnym obszarem nauki zajmującym się badaniem relacji między ludźmi, roślinami i zwierzętami a środowiskiem, w którym żyją. Etnobiolodzy z całej Polski dyskutować będą w piątek o swoich projektach podczas seminarium na Uniwersytecie Łódzkim.
10.12.2018

Mazowieckie/ Myśliwy sprzed 8 tys. lat nie był ofiarą kanibalizmu

Łowca sprzed 8 tys. lat, którego szczątki odkryto ponad pół wieku temu nad Narwią, nie został zjedzony jak dotychczas sądzono. Człowiek ten został uderzony w głowę, lecz przetrwał to wydarzenie - twierdzą naukowcy po badaniach m.in. z użyciem mikroskopu elektronowego.
03.12.2018

Aplikacja polskich psychologów pomoże zbadać - i zwalczać - uzależnienia

Nikotyna, alkohol, nielegalne substancje, hazard, pornografia, objadanie się - uzależnienie może mieć różną postać i różny przebieg. Psychologowie z PAN opracowali aplikację Nałogometr, która ma wspierać użytkowników w zrywaniu z nałogiem i pomaga naukowcom lepiej poznać przyczyny nawrotów w uzależnieniach.
03.12.2018

Wykrycie czterech dodatkowych sygnałów fal grawitacyjnych

Analiza danych z detektorów Advanced LIGO ujawniła cztery nowe źródła fal grawitacyjnych. Sygnał GW170729 jest związany z najbardziej masywnym i odległym źródłem jakie do tej pory zaobserwowano. Kolejny, GW170818, odkryty został dzięki globalnej sieci trzech detektorów LIGO-Virgo. Odpowiada on układowi podwójnemu znajdującemu się około 2,5 miliarda lat świetlnych od Ziemi.
30.11.2018

Krakowscy archeolodzy badają słabo rozpoznany rejon Jordanii

Pozostałości rzymskiego fortu w Dajaniya i starożytnego miasta Tuwaneh bada ekspedycja z Instytutu Archeologii UJ w słabo rozpoznanym pod względem archeologicznym rejonie Jordanii. Naukowcy poinformowali PAP o zakończeniu pierwszego sezonu prac.
28.11.2018

Start satelity PW-Sat2 ponownie przełożony

Ze względu na złe warunki atmosferyczne ponownie przełożono start rakiety Falcon9, która ma wynieść w kosmos satelitę PW-Sat2, skonstruowanego przez studentów Politechniki Warszawskiej. Najwcześniej start odbędzie się w najbliższy weekend - zapowiedziano podczas środowej konferencji prasowej.
27.11.2018

Znamy finalistów konkursu Popularyzator Nauki 2018

Aż 22 kandydatów weszło do finału konkursu Popularyzator Nauki 2018. Finalistów będziemy systematycznie przedstawiać w portalu Nauka w Polsce. Kto otrzyma nagrody? Tego dowiemy się podczas uroczystej gali finałowej w styczniu.

Metrics