Nauka w Polsce

Article List

22.03.2019

Wrocław/ Wystawa „Space Adventure” pod patronatem NASA

Kapsuła Apollo, satelita Sputnik 1, skafandry astronautów to tylko niektóre z ponad stu kosmicznych eksponatów, które można obejrzeć na wystawie „Space Adventure”, zorganizowanej pod patronatem NASA. Ekspozycja we wrocławskiej Hali Stulecia czynna jest od czwartku 21 marca - do 18 czerwca.
22.03.2019

Jest nowy, odporny na promieniowanie materiał do reaktorów syntezy termojądrowej

Naukowcy, a wśród nich Polacy, opracowali nowy, bardzo odporny na promieniowanie materiał. Może on zrewolucjonizować projektowanie elementów konstrukcyjnych w reaktorach syntezy termojądrowej.
21.03.2019

Płock/ Archeolodzy zbadają wczesnośredniowieczne cmentarzysko

Archeolodzy z Muzeum Mazowieckiego w Płocku planują wykopaliska na terenie parkingu dawnej komendy wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej. W 2016 r. przypadkowo odkryto tam pochówki z nieznanego wcześniej cmentarzyska z wczesnego średniowiecza.
21.03.2019

Archeolodzy: dieta nadmorskich łowców z Zatoki Puckiej nie składała się tylko z ryb i fok

Łowcy, którzy kilka tysięcy lat temu żyli nad Zatoką Pucką w dzisiejszym Rzucewie, polowali nie tylko na ryby i foki, ale również na różnorodne leśne zwierzęta. A pierwsze konstrukcje, w których mieszkali są starsze nawet o 2 tys. lat niż do tej pory sądzono – wynika z najnowszych analiz.
20.03.2019

Jak ulepszyć przygotowania sportowców i astronautów

Analiza danych fizjologicznych na nowe sposoby pozwoli lepiej trenować polskich olimpijczyków i monitorować przygotowania astronautów do lotów kosmicznych. Naukowcy analizują powiązania pomiędzy częstością skurczów serca a częstością i głębokością oddechu badanych sportowców.
19.03.2019

Naukowcy: nadmiar komputerów to większy problem z próchnicą

Młodzież, która zbyt dużo czasu spędza przed komputerem ma więcej ubytków i częstsze problemy z chorobami przyzębia np. z krwawieniem dziąseł - wynika z analiz naukowców WUM i UKSW, którzy przebadali ponad 1,6 tys. polskich 18-latków. To pierwsze takie badania w Europie.
19.03.2019

Naukowiec: nie nowe technologie, ale wyzwania umysłowe są receptą na zdrowy mózg

Wyzwania umysłowe np. w postaci nauki obcych języków czy gry na instrumentach są dobrą receptą na zdrowy mózg. Mimo postępu badań nad mózgiem nie widać na horyzoncie technologii, która rozwijałyby jego możliwości czy powstrzymała jego starzenie - powiedział PAP prof. Włodzisław Duch.
18.03.2019

Haftowana antena i guzik z mikroprocesorem, czyli nowe możliwości tekstroniki

Pralka sama dostosuje program do zawartości bębna, pościel w szpitalach zostanie automatycznie posegregowana do prania, żelazko dostosuje się do materiału, a w przymierzalniach na kliknięcie dostaniemy wizualizację naszego wyglądu w wybranym ciuszku. To wszystko może być rzeczywistością dzięki tekstronice.
15.03.2019

Kosmiczny wzorzec odległości coraz dokładniejszy

Dzięki zespołowi Polaka z coraz większą dokładnością wiemy, jaka odległość dzieli nas od Wielkiego Obłoku Magellana - galaktyki, która jest najbliższą sąsiadką Drogi Mlecznej. Dystans ów to wzorzec kosmicznych odległości służący do kalibracji innych ważnych dla astronomów stałych.
14.03.2019

Polacy wydrukowali pierwszą na świecie bioniczną trzustkę z naczyniami

Pierwszą na świecie bioniczną trzustkę wraz z naczyniami krwionośnymi wydrukowali w technice 3D badacze z Fundacji Badań i Rozwoju Nauki pod kierunkiem dr hab. med. Michała Wszoły. Na kwiecień planuje się wszczepienie wydrukowanych płatków trzustkowych myszom.

Metrics