W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Biznes i zarządzanie – ogólnopolskie konsultacje z udziałem szefa MEiN

17.05.2022

Blisko tysiąc młodych osób z całego kraju wzięło udział w otwartych konsultacjach przedmiotu biznes i zarządzanie. Do dzielenia się opiniami, uwagami, a także oczekiwaniami i potrzebami związanymi z wprowadzeniem nowego przedmiotu zachęcał szef MEiN.

Biznes i zarządzanie – ogólnopolskie konsultacje z udziałem szefa MEiN

Otwarte konsultacje biznesu i zarządzania 

– Cieszę się, że przyjęli państwo zaproszenie do udziału w dzisiejszym spotkaniu i rozpoczęciu konsultacji biznesu i zarządzania. To rzeczywiście jest przedmiot, który jest nam, jako państwu polskiemu, bardzo potrzebny – powiedział minister Przemysław Czarnek. 

Szef MEiN wskazywał, że nowy przedmiot ma rozwijać kompetencje potrzebne w dynamicznie zmieniającym się świecie, kształtować postawę przedsiębiorczości oraz uczyć młodych ludzi efektywnego zarządzania własnymi finansami: – Nie chodzi tylko o to, żeby w młodym pokoleniu wykształcić zdolność i chęć do zakładania działalności gospodarczej, prowadzenia własnego biznesu. Chodzi również o to, aby efektywniej zarządzać gospodarstwem i finansami domowymi – mówił minister Przemysław Czarnek do uczestników spotkania.

– Ja chętnie zapoznam się ze wszystkimi głosami i uwagami, które podczas tych konsultacji będą przekazywane – dodał szef MEiN.  

Ogólnopolskie konsultacje w sprawie nowego przedmiotu biznes i zarządzanie zostały zorganizowane przez Pełnomocnika rządu ds. polityki młodzieżowej Piotra Mazurka we współpracy z Pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki ds. transformacji cyfrowej Justyną Orłowską. Miały one formę otwartego spotkania online. Zostały poprzedzone ankietą, którą wypełniło blisko 1200 młodych osób.

Do udziału w konsultacjach została zaproszona młodzież z całej Polski. Celem spotkania były rozmowy na temat potrzeb i oczekiwań młodych ludzi związanych z wprowadzeniem nowego przedmiotu. W części roboczej uczestnicy rozmawiali o tym, jak w praktyce powinno wyglądać nauczanie zarządzania czy finansów, zgłaszali uwagi i pomysły. Moderatorami dyskusji byli przedstawiciele Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem.

Przedmiot biznes i zarządzanie

Biznes i zarządzenie będzie bazował na założeniach podstaw przedsiębiorczości i rozszerzał je przede wszystkim o wymiar praktyczny. Jego celem będzie dostosowanie kształcenia do potrzeb rynku pracy i uczelni, a także wyposażenie młodych ludzi w kompetencje, które pozwolą im na sprawne funkcjonowanie w świecie finansów i podejmowanie odpowiedzialnych decyzji finansowych.  

Biznes i zarządzanie będzie kładł nacisk na pracę w grupach, analizowanie praktycznych przykładów doświadczeń polskich i zagranicznych przedsiębiorców, rozwijanie kompetencji liderskich oraz korzystanie z nowoczesnych materiałów dydaktycznych. 

Dotychczasowy wymiar godzin podstaw przedsiębiorczości (zakres podstawowy) zostanie utrzymany, a nowy przedmiot (BiZ – zakres rozszerzony) będzie obejmował 8 godzin tygodniowo w cyklu kształcenia i umożliwi przygotowanie się do egzaminu maturalnego z tego przedmiotu.

Nowy przedmiot szkolny zostanie wprowadzony od 1 września 2023 r. Od 2027 r. będzie można wybrać go jako przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym na egzaminie maturalnym.

{"register":{"columns":[]}}