W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bogactwo polszczyzny w Wielkim słowniku języka polskiego PAN

08.11.2018

W 2018 roku zakończył się drugi etap pracy nad Wielkim słownikiem języka polskiego PAN, opracowywanym w Instytucie Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk w Krakowie przez zespół językoznawców pod kierunkiem prof. dr. hab. Piotra Żmigrodzkiego. WSJP PAN, udostępniany bezpłatnie za pośrednictwem internetu (www.wsjp.pl), liczy obecnie 70 tysięcy haseł.

Nigdy dotąd ogólny słownik języka polskiego nie był tak powszechnie dostępny. Elektroniczna forma WSJP PAN zapewnia możliwość sprawnego wyszukiwania interesujących odbiorcę słów wśród bogatego zbioru haseł, obejmującego nie tylko pojedyncze wyrazy, ale także jednostki wielowyrazowe, w tym związki frazeologiczne.

O przewadze WSJP PAN nad słownikami wydawanymi w tradycyjnej, „papierowej” postaci decyduje nie tylko powszechność dostępu, ale także jego otwarta formuła – możliwość ustawicznego uzupełniania rejestru haseł i wzbogacania zasobu treści. Słownik tworzony ustawicznie ma bowiem szansę nadążać za zmianami w języku i reagować natychmiast, odzwierciedlając rozmaite tendencje rozwojowe, będące konsekwencją przeobrażeń zachodzących w otaczającej nas rzeczywistości. Neologizmy, w tym nowe zapożyczenia z języków obcych, nowe znaczenia starych wyrazów – wszystkie one zasilają rejestr słownictwa i domagają się zdefiniowania oraz objaśnienia. Taka jest przecież potrzeba użytkowników słownika. Aby tej potrzebie sprostać, publikuje się nowe hasła, reagując na dynamiczne zmiany w polszczyźnie. Istniejące już hasła aktualizuje się, dodając do nich nowo powstałe znaczenia.

Po co sięgamy do słownika języka polskiego? Zwykle szukamy w nim objaśnienia znaczeń wyrazów. Jednak WSJP PAN oferuje swoim odbiorcom coś więcej. Wszystkie hasła są w nim opatrzone także innymi istotnymi informacjami, dotyczącymi np. pochodzenia wyrazów, ich klasyfikacji tematycznej, właściwości składniowych. Można się z niego dowiedzieć m.in., jak odmienia się dany wyraz, jak należy go wymawiać, jakie relacje znaczeniowe łączą go z innymi słowami. Co więcej, WSJP PAN dostarcza także informacji na temat poprawności językowej – informuje m.in. o tym, które wyrazy mają charakter potoczny i nie powinny być używane w sytuacjach oficjalnych oraz które warianty form gramatycznych są dopuszczalne tylko w komunikacji nieoficjalnej lub uznawane za zupełnie niezgodne z normą językową.

WSJP PAN jest słownikiem dokumentacyjnym – opartym na autentycznej bazie materiałowej, głównie na zasobach Narodowego Korpusu Języka Polskiego. Znaczenie każdego objaśnianego w nim wyrazu jest zilustrowane kilkoma przykładami użycia tego wyrazu – cytatami z autentycznych tekstów. A wszystko po to, aby odbiorcy słownika dostarczyć jak najpełniejszej, rzetelnej informacji nie tylko o tym, co dane słowo znaczy, ale także w jakim kontekście bywa ono najczęściej używane.

Materiały

Serwis internetowy WSJP
{"register":{"columns":[]}}