W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

02.05.2023

W Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej upamiętniamy polskie barwy narodowe, czcimy symbole i tradycje patriotyczne. To święto, w którym w sposób szczególny odczuwamy znaczenie wspólnoty narodowej i poczucie dumy z bycia Polakiem. O najważniejsze symbole narodowe zapytaliśmy uczniów z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Tykocinie.

Grafika - ręce trzymające biało-czerwone chorągiewki i napis Dzień flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Najważniejsze symbole narodowe 

Najważniejsze symbole narodowe, o których mówiły dzieci z Tykocina, to godło, czyli orzeł biały, hymn i flaga. Uczniowie zgodnie przyznawali, że barwami narodowymi są biel i czerwień. Z entuzjazmem recytowali także jeden z najbardziej znanych patriotycznych wierszy rozpoczynający się od słów „Kto ty jesteś? – Polak mały”. Utwór Władysława Bełzy, który w prosty sposób przybliża katalog najważniejszych wartości patriotycznych, uczniowie poznają już na wczesnych etapach edukacji. 

2 maja 

Obchodzony 2 maja Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to jedno z najmłodszych świąt państwowych, które zostało ustanowione w 2004 r. Polskie barwy narodowe wywodzą się z herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Po raz pierwszy zostały uregulowane w uchwale Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831 r. Wybór daty nawiązuje m.in. do historycznego wydarzenia, kiedy 2 maja 1945 r. polska flaga została zawieszona w Berlinie na Reichstagu oraz na Kolumnie Zwycięstwa.

2 maja jest także obchodzony jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą. To wyraz łączności z żyjącymi na całym świecie osobami polskiego pochodzenia, które deklarują swoje przywiązanie do polskości. Święto podkreśla również wkład Polonii w odzyskanie niepodległości oraz podtrzymywanie tradycji narodowych. Szacuje się, że poza granicami naszego kraju mieszka ok. 20 mln osób polskiego pochodzenia.

Z okazji Dnia Polonii i Polaków specjalne życzenia do polskich środowisk naukowych i oświatowych poza granicami kraju skierował minister Przemysław Czarnek.  

Wideo

{"register":{"columns":[]}}