W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Edukacja przez zabawę – druga edycja zajęć „Bezpiecznie w szkole i po szkole”

12.10.2023

Półtora tysiąca uczniów z województw: mazowieckiego, dolnośląskiego, lubelskiego, śląskiego i świętokrzyskiego poznało zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym na warsztatach edukacyjnych w ramach inicjatywy „Bezpiecznie w szkole i po szkole”. Z uczestnikami warsztatów spotkali się Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda, Sekretarz Stanu w MEiN Tomasz Rzymkowski oraz Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

Zdjęcie od tyłu pod kątem, sala wypełniona siedzącymi na ławkach dziećmi, przed nimi mężczyzna w garniturze mówi do mikrofonu, za nim ścianka z napisem Pasy bezpieczeństwa.

Troska o bezpieczeństwo w ruchu drogowym

– Nowoczesna polska szkoła musi uczyć umiejętności. Oprócz umiejętności czytania, pisania, liczenia – umiejętność, która jest przydatna przez całe życie każdego człowieka, to umiejętność odnajdywania się w ruchu drogowym – mówił dodał Sekretarz Stanu w MEiN po zakończeniu zajęć.

– Po raz kolejny półtora tysiąca dzieci z całej Polski przyjeżdża poznawać zagadnienia związane z uczestnictwem w ruchu drogowym, chce bezpiecznie zmierzać do szkoły i po szkole, będąc uczestnikiem ruchu drogowego. To jest niezwykle ważne, a przy okazji dzieci mają tu dobrą rozrywkę. Tutaj mają możliwość fizycznej aktywności, przy jednoczesnych warsztatach, które pokazują im zasady ruchu drogowego. Ministerstwo Edukacji i Nauki objęło honorowym patronatem to przedsięwzięcie i bardzo cieszymy się z tak wielkiego zainteresowania i zaangażowania. Kwestia bezpieczeństwa dzieci jest sprawą priorytetową i łączącą wszystkich Polaków – dodał wiceminister.

II edycja zajęć

W II edycji warsztatów odbywających się w parku rozrywki Mandoria wzięli udział uczniowie z pięciu województw: lubelskiego, mazowieckiego, dolnośląskiego, śląskiego i świętokrzyskiego. W sumie 1500 osób zgłębiało przez zabawę zasady ruchu drogowego i poszerzało swoją wiedzę na temat szeroko pojętego bezpieczeństw.
– Warsztaty „Bezpiecznie w szkole i po szkole” cieszą się ogromnym zainteresowaniem. W sumie weźmie w nich udział 4,8 tys. dzieci. Do organizatora wpłynęło ponad 22 tys. zgłoszeń dzieci z ponad 600 szkół. Dziękuję za włączenie się w tę bardzo cenną inicjatywę, która odbywa się pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego – podkreślił Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

Inicjatywa edukacyjna „Bezpiecznie w szkole i po szkole”

Zajęcia są skierowane do uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej i mają za zadanie skłonić młodych ludzi do przestrzegania zasad i przepisów ruchu drogowego, umożliwić nabycie umiejętności rozpoznawania zagrożeń i radzenia sobie z nimi, ale przede wszystkim motywować do odpowiedzialnych i bezpiecznych zachowań.

Tematyka zajęć została dostosowana do wieku uczniów i obejmie m.in.: zasady i przepisy dotyczące ruchu pieszych, rowerzystów, osób korzystających z hulajnóg, rowerów czy infrastruktury przeznaczonej do zabawy i rozrywki. Jednym z elementów warsztatów jest również zwrócenie uwagi na zagrożenia w ruchu drogowym, w tym związane z korzystaniem w ruchu drogowym z telefonów, tabletów czy słuchawek.

– Kilkaset dzieci jest dzisiaj w ferworze zabawy, ale też nauki. Bezpieczeństwo ruchu drogowego to zagadnienie, które nigdy nie jest wyczerpane. Zawsze można je poprawiać, zgłębiać wiedzę na ten temat i uświadamiać. Powiązanie tego w „Mandorii” – w centrum Polski, z zabawą, która jest tutaj na najwyższym poziomie, to absolutny hit. Ta ilość zgłoszeń uczestnictwa spośród wszystkich szkół w Polsce pokazuje, że takie warsztaty powinny być prowadzone regularnie – mówił Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda.

Ostatnia tura warsztatów odbędzie się 15 listopada i wezmą w niej udział uczniowie z województw: podlaskiego, wielkopolskiego, warmińsko-mazurskiego, łódzkiego, zachodnio-pomorskiego. Łącznie we wszystkich trzech edycjach planowany jest udział blisko 5 tysięcy uczniów z całego kraju.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}