W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Europejski Kongres Gospodarczy

26.04.2023

W Katowicach trwa 15. edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego. W panelu „Edukacja dla gospodarki” wzięła udział wiceminister Marzena Machałek. Z kolei Sekretarz Stanu w MEiN Wojciech Murdzek uczestniczył w dyskusji poświęconej nauce i rozwojowi.

Widok z boku na salę, pod czarną ścianą z napisem European Economic Congress na fotelach za małymi stolikami siedzi kilka osób, pośrodku wiceminister Murdzek mówi do trzymanego w ręku mikrofonu.

„Edukacja dla gospodarki”

Wiceminister Marzena Machałek podkreślała potrzebę dostosowania kształcenia zawodowego do potrzeb obecnego i przyszłego rynku pracy. Zaznaczyła, że rozwój technologii zmienia funkcjonujące już profesje i wymusza powstawanie nowych zawodów: – 60 proc. dzieci, które są teraz w szkołach, będzie pracować w zawodach, których jeszcze nie ma, dlatego musimy uczyć szerokich, przekrojowych kompetencji. 

Sekretarz Stanu w MEiN wskazała, że wprowadzona w 2019 r. reforma kształcenia zawodowego zakłada ścisłą współpracę szkół i pracodawców. Przypomniała, że zostały wprowadzone regulacje, które ułatwiają naukę zawodu w rzeczywistych warunkach pracy: – Stworzyliśmy pewne zachęty dla pracodawców: odpisy podatkowe, staże uczniowskie – wyliczała. 

Mówiąc o zmianach w kształceniu zawodowym, wiceminister wskazała także na prognozę zapotrzebowania na pracowników na krajowym i wojewódzkim rynku pracy, która przeciwdziała bezrobociu wśród absolwentów szkół branżowych i techników. 

„Nauka i rozwój” 

Podczas panelu wiceminister Wojciech Murdzek mówił o finansowaniu nauki, w tym w kontekście jej uspołecznienia. Podkreślał, że inwestowanie w naukę znajduje przełożenie w rozwoju firm czy start-upów. Nawiązał jednocześnie do swojej wizyty na Uniwersytecie w Lozannie. Podkreślał, że dzięki odpowiedniemu wsparciu uczelnia co 2 tygodnie uruchamia nowy start-up: – Co 2 tygodnie dorobek studentów i pracowników owocuje firmą, która później jest takim naszym spin-offem, start-upem – zaznaczył. 

Nawiązując do kwestii uspołecznienia nauki, wiceminister Wojeciech Murdzek przywołał początek pandemii i oczekiwanie na skuteczne szczepionki. Wskazał, że uwaga społeczeństwa była wówczas skierowana w stronę naukowców.   

Europejski Kongres Gospodarczy 

Europejski Kongres Gospodarczy to jedno z największych spotkań świata biznesu, nauki i polityki w Europie Środkowej. W ciągu trzech dni zaplanowano przez trzy dni blisko 170 paneli dyskusyjnych. Wśród wiodących tematów trzydniowego wydarzenia są m.in: przyszłość Europy wobec zmian geopolitycznych, zielona transformacja, cyfrowa transformacja biznesu, kwestie związane z konfliktem na Ukrainie i jej odbudową, a także międzynarodowe współprace gospodarcze.
 

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}