W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

II Rajd Martyrologii Poległych Lubelszczyzny

07.09.2023

Blisko 150 młodych cyklistów pokonało ponad 30-kilometrową trasę z Woli Gułowskiej do Kocka, aby uczcić pamięć ofiar poległych w czasie II wojny światowej. Najmłodszy uczestnik miał 6 lat. Wydarzenie było prawdziwą lekcją historii i patriotyzmu. Podczas rowerowej wyprawy młodzież mogła jeszcze lepiej poznać dzieje swojego regionu oraz wartości i ideały, którym służyli nasi przodkowie. Wspólnie z uczniami trasę pokonał minister Przemysław Czarnek.

II Rajd Martyrologii Poległych Lubelszczyzny

Praktyczna lekcja historii 

Rajd Martyrologii Poległych Lubelszczyzny rozpoczął się w Woli Gułowskiej. Trasa wiodła poprzez Budziska, Charlejów, Serokomlę, Talczyn aż po Kock. Po drodze młodzi ludzie zatrzymywali się w miejscach związanych z historią Polski i Lubelszczyzny. 

– Dziękuję młodzieży z wielu szkół wraz z nauczycielami za uczestnictwo, ponieważ rajd jest lekcją historii na sportowo, daje możliwość poznania ważnych miejsc na mapie Lubelszczyzny oraz wiedzę o tym, komu zawdzięczamy naszą wolność – mówił do uczestników minister Przemysław Czarnek.

Szlakiem pamięci ofiar zbrodni niemieckich – edukacja historyczna w plenerze

Uczestnicy rajdu dotarli do miejsc, w których Niemcy rozstrzeliwali mieszkańców okolicznych wsi w kwietniu 1940 r. i we wrześniu 1942 r. Z rąk niemieckich oprawców zginęło wówczas kilkaset osób, w tym dzieci. 

Szef MEiN wraz z młodzieżą odwiedzili Budziska, Serokomlę i Talczyn. To właśnie w tych szczególnych miejscach złożono kwiaty i zapalono znicze. Była to również okazja, aby posłuchać opowieści o dziejach tych miejsc i regionu. 

Za metą czekała na uczestników kolejna dawka wiedzy historycznej. Tym razem ujęta w niezwykle nowoczesną formę. Pokaz filmu „Kartka z Powstania” przeniósł widzów do czasów Powstania Warszawskiego. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii mogli oni na chwilę przenieść się do 1944 r. i razem z bohaterami tamtych wydarzeń poczuć atmosferę powstańczej stolicy. 

– Zrobiliście fantastyczną rzecz. Przejechaliście 33,5 km śladami tych wszystkich, którzy oddawali życie za Ojczyznę. Jesteście genialni. Dziękuję nauczycielom, bez których tego rajdu by nie było. Dziękuję także organizatorom – podsumował spotkanie szef MEiN.

Najmłodszym uczestnikiem rajdu był 6-letni Sebastian. Bardzo dzielnie pokonał on na rowerze cały odcinek trasy, za co otrzymał od ministra Przemysława Czarnka symboliczną nagrodę. Mamy nadzieję, że gadżet posłuży chłopcu jak najdłużej i będzie przypominał o wspólnej wyprawie. 

Przywracanie pamięci o walczących za naszą wolność – edukacja, historia i sport

Rowerowy rajd pamięci to wydarzenie szczególne. Łączy zarówno aspekty edukacyjne, jak i rekreacyjne. Celem inicjatywy jest krzewienie wśród młodzieży polskiej historii i podtrzymywanie tożsamości narodowej. Spotkanie było również doskonałą okazją do promowania aktywnego wypoczynku i zdrowego trybu życia, integracji rówieśniczej i propagowania bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Dom Kultury im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Kocku. Patronat nad wydarzeniem objął Minister Edukacji i Nauki.

Wideo

Zdjęcia (40)

{"register":{"columns":[]}}