W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

III Ogólnopolski Kongres „Wychowanie trwa wiecznie”

06.06.2022

W Warszawie odbył się III Ogólnopolski Kongres „Wychowanie trwa wiecznie”. Tegoroczna edycja przebiega pod hasłem „Rodzina źródłem dobra”, a jej celem jest zwrócenie uwagi na rolę wychowania młodego człowieka do życia we wspólnocie. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Edukacji i Nauki. Do uczestników kongresu zwrócił się także minister Przemysław Czarnek, który w specjalnie przygotowanym wystąpieniu mówił o wzmocnieniu wychowawczej funkcji szkoły.

III Ogólnopolski Kongres „Wychowanie trwa wiecznie”

– Podstawowym i naturalnym środowiskiem wychowawczym dla dziecka nie jest szkoła, tylko dom. Szkoła nie powinna rościć sobie pretensji do bycia drugim domem i zawłaszczać przestrzeni przynależnej tylko rodzinie – mówił Minister Przemysław Czarnek w specjalnym wystąpieniu skierowanym do uczestników trzeciej edycji Ogólnopolskiego Kongresu: „Wychowanie trwa wieczne”.

Szef MEiN zwracał także uwagę na konieczność wzmocnienia wychowawczej funkcji szkoły. Podkreślał, że jest to jeden z priorytetowych kierunków działań Ministerstwa Edukacji i Nauki.  Nawiązywał także do roli kanonu kulturowego w kształtowaniu postaw młodych ludzi. 

– Dobrze jest zaczerpnąć z czegoś tak trwałego jak wielowiekowa tradycja edukacji europejskiej i jej kanon, który ukształtował naszą cywilizację. Wyzwania XXI wieku zmieniają oczekiwania wobec kandydatów na uczelnie i na rynku pracy. Aby kształcić młodych obywateli, którzy wyróżnią się na tle rówieśników z innych krajów, musimy zacząć uczyć nowoczesnego podejścia opartego na uniwersalnych prawdach wywodzących się z naszego kręgu kulturowego. To może się odbyć tylko dzięki dobremu zrozumieniu ról rodziny i szkoły w tym procesie i umiejętnej współpracy pomiędzy nimi – podkreślał szef MEiN.

Panel ekspercki „Czy potrzebny nam jest dziś nowy ruch wychowawczy w szkole i w domu?”

„Czy potrzebny nam jest dziś nowy ruch wychowawczy w szkole i w domu?” to tytuł panelu dyskusyjnego, w którym wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Nauki: Radosław Brzózka, szef Gabinetu Politycznego Ministra Edukacji i Nauki oraz Jacek Banaś, zastępca dyrektora Departamentu Kształcenia Ogólnego i Podstaw Programowych. Wspólnie z ekspertami z Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej oraz Instytutu Ona i On dyskutowali o potrzebie nowych rozwiązań w zakresie działalności wychowawczej w szkołach i placówkach.

III Ogólnopolski Kongres „Wychowanie trwa wiecznie” 

Tegoroczna edycja kongresu, która odbywa się na Stadionie Narodowym, przebiega pod hasłem „Rodzina źródłem dobra”. W programie przewidziano konferencje, panele eksperckie, warsztaty stacjonarne i w trybie online. Patronat nad przedsięwzięciem objął Prezydent RP.

Organizatorami wydarzenia są: Rzecznik Praw Dziecka, Fundacja Życie, Kolegium Jagiellońskie Toruńska Szkoła Wyższa, a współorganizatorami Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. 

Więcej informacji
 

Wideo

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}