W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Inauguracja kampanii „Powiedz co czujesz. Zdemaskuj emocje” z udziałem wiceminister Marzeny Machałek

04.11.2021

Sekretarz Stanu w MEiN Marzena Machałek uczestniczyła w konferencji prasowej dotyczącej inauguracji kampanii Ministerstwa Zdrowia „Powiedz co czujesz. Zdemaskuj emocje”. Inicjatywa ma zwrócić uwagę na problemy psychiczne młodych ludzi. Dzięki kampanii dzieci, młodzież oraz ich opiekunowie dowiedzą się, jak i gdzie znaleźć profesjonalne wsparcie psychologiczne. Podczas konferencji poruszano również temat bezpłatnej infolinii dla młodych osób, których dotknęły problemy psychiczne.

Inauguracja kampanii „Powiedz co czujesz. Zdemaskuj emocje” z udziałem wiceminister Marzeny Machałek, przemawia wiceminister Marzena Machałek, siedzi i mówi do mikrofonu.

Konferencja inaugurująca kampanię

– Przygotowanie odpowiedniego, skutecznego i efektywnego wsparcia dla dzieci i młodzieży to rzeczywiście duże wyzwanie dla nas dorosłych, dla rządu, dla ministerstw, które zajmują się wsparciem dzieci i młodzieży – mówiła Sekretarz Stanu w MEiN Marzena Machałek podczas konferencji inaugurującej kampanię „Powiedz co czujesz. Zdemaskuj emocje”.


– Do wykazu prac legislacyjnych została skierowana ustawa o wsparciu dziecka, ucznia i rodziny. Planowane jest w przyszłym budżecie 700 mln zł, które trafi do szkół, w tym 180 mln zł na zajęcia psychologiczno-pedagogiczne i zatrudnienie dodatkowych specjalistów – dodała wiceminister.


Sekretarz Stanu w MEiN Marzena Machałek mówiła o wzmocnieniu wsparcia psychologiczno-pedagogicznego dla dzieci i ich rodziców: –  Niezależnie od pandemii 1/3 dzieci potrzebuje wsparcia pedagogiczno-psychologicznego. To nie są dzieci z orzeczeniem potrzeby specjalnego kształcenia, to są dzieci doświadczające trudności psychologicznych w szkole i tę pomoc w szkole powinni uzyskać. Pomoc powinna uzyskać też ich rodzina, bo istotne jest by działać na rzecz całej rodziny – wskazywała wiceszefowa MEiN.


– Ustawa o wsparciu dziecka, ucznia, rodziny to ustawa, która zakłada wprowadzenie krajowego systemu wsparcia. W szkołach mamy 21 tys. psychologów i pedagogów szkolnych. Chcemy tę liczbę zwiększyć do 39 tys. na początek, a potem do 53 tys. To jest zdecydowana zmiana. To jest zapowiedziane w Polskim Ładzie – podkreśliła wiceminister Marzena Machałek.


Konferencja inaugurująca kampanię „Powiedz co czujesz. Zdemaskuj emocje” z udziałem wiceminister Marzeny Machałek odbyła się 4 listopada br. W wydarzeniu uczestniczyli także: Minister Zdrowia Adam Niedzielski, Sekretarz Stanu w MZ Waldemar Kraska, Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak oraz pełnomocnik Ministra Zdrowia ds. reformy w psychiatrii dzieci i młodzieży prof. Małgorzata Janas-Kozik.

„Powiedz, co czujesz. Zdemaskuj emocje” – kampania informacyjna MZ

„Powiedz, co czujesz. Zdemaskuj emocje” to kampania społeczna realizowana przez Ministerstwo Zdrowia. Jej celem jest popularyzowanie wiedzy na temat zdrowia psychicznego, promocja działań profilaktycznych oraz upowszechnianie informacji o formach pomocy psychologicznej oferowanej przez publiczne placówki. 


Kampania jest skierowana do dzieci, młodzieży ale także ich rodziców i opiekunów. To odpowiedź na problemy ze zdrowiem psychicznym młodych ludzi, które wynikają z pandemii COVID-19. Długotrwały okres nauki na odległość, brak kontaktu z rówieśnikami, lęk przed chorobą to czynniki, które narażają młodych ludzi na stres i powodują problemy emocjonalne. 
Treści udostępniane w ramach kampanii „Powiedz, co czujesz. Zdemaskuj emocje” będą dotyczyć m.in. troski o zdrowie psychiczne, form pomocy w przypadku pojawienia się niepokojących objawów, infolinii 800 12 12 12, promocji wiedzy na temat zdrowia psychicznego. Materiały mają także przeciwdziałać zjawisku stygmatyzacji i autostygmatyzacji. 

Bezpłatne wsparcie psychologiczne

Ważnym aspektem kampanii jest upowszechnienie informacji o działalności ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej – I poziomu referencyjnego nowego systemu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Placówki rozpoczęły swoją działalność w 2020 r. Kampania ma zwiększyć świadomość społeczną dotyczącą ich oferty. 


Ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej to placówki zatrudniające psychologów, psychoterapeutów i terapeutów środowiskowych. Mogą zgłaszać się do nich rodzice, dzieci oraz młodzież (osoby poniżej 18. roku życia muszą posiadać zgodę opiekuna  prawnego na korzystanie ze świadczeń). Aby skorzystać ze wsparcia, nie jest wymagane skierowanie czy wcześniejsza wizyta u lekarza psychiatry. Działalność ośrodka powinna być oparta na współpracy z rodziną pacjenta oraz jego środowiskiem szkolnym, dlatego też zalecany jest wybór placówki jak najbliżej miejsca zamieszkania.


Osoby zgłaszające się do ośrodka mogą skorzystać m.in. z porady psychologicznej, psychoterapii indywidualnej, rodzinnej oraz grupowej. Obecnie świadczeń udziela 327 ośrodków na terenie całej Polski. Wsparcie przez nich oferowane jest dostępne we wszystkich województwach. Więcej na ten temat można znaleźć na stronie gov.pl/opiekapsychologiczna. 

Bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży i opiekunów – wsparcie psychologiczne w sytuacji kryzysu

Jednym z tematów, który poruszono na konferencji, była także infolinia skierowana do uczniów przeżywających lęki, napięcia emocjonalne, kłopoty i trudności wpływające na zdrowie psychiczne. 


Młodzi ludzie, a także ich opiekunowie, dzwoniąc pod numer 800 12 12 12, otrzymają bezpłatne i profesjonalnie wsparcie psychologiczne. Do dyspozycji dzieci i młodzieży jest także czat internetowy. Zarówno telefon zaufania, jak i czat zapewniają pełną dyskrecję oraz anonimowość i są dostępne siedem dni w tygodniu, przez całą dobę. Infolinia to wspólny projekt Ministerstwa Zdrowia i Rzecznika Praw Dziecka. 


– Współdziałamy z Ministerstwem Zdrowia, z Rzecznikiem Praw Dziecka. Budujemy całą sieć wsparcia, którego telefon jest bardzo istotnym elementem. On ma dotrzeć do dziecka, a dziecko dotrzeć do pomocy w sytuacji kryzysowej i to wsparcie otrzymać 24 godziny na dobę – powiedziała wiceminister Marzena Machałek podczas konferencji.


Więcej informacji na stronie 

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}