W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jubileusz 30-lecia Uczelni Korczaka

17.05.2023

W tym roku Uczelnia Korczaka – Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie obchodzi 30-lecie istnienia. W uroczystościach jubileuszowych wziął udział minister Przemysław Czarnek.

Minister Czarnek stoi za przezroczystą mównicą z tabliczką z napisem Uczelnia Korczaka i mówi do mikrofonu na stojaku, obok niego na ustawionych w rzędy krzesłach siedzi kilkanaście osób, w tle na białej ścianie wisi duży monitor, z lewej okna.

Z okazji jubileuszu szef MEiN wyraził słowa uznania dla kadry naukowej za trud włożony w prowadzenie uczelni. Przypomniał również o potrzebie kształcenia pedagogów i psychologów specjalnych oraz rozwijaniu kierunków, które umożliwią ten proces. - Pedagogika, pedagogika specjalna, polityka społeczna, praca socjalna to są te kierunki, na które stawiamy, i które musimy rozwijać. Wzrastająca liczba etatów również w szkole potrzebuje wypełnienia. Państwo to robią kształcąc pedagogów i pedagogów specjalnych. I za chwilę, mam nadzieję, także psychologów.

Przemysław Czarnek życzył całej społeczności akademickiej wielu sukcesów zawodowych, edukacyjnych i wychowawczych. Przekazał również na ręce rektora uczelni prof. dra hab. Mirosława Grewińskiego dyplom uznania. Kadra naukowa za swoje dotychczasowe zasługi otrzymała także medale Komisji Edukacji Narodowej oraz medale „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas”.

Uczelnia Korczaka – Akademia Nauk Stosowanych

Uczelnia Korczaka (dawniej Wyższa Szkoła Pedagogiczna im. Janusza Korczaka, Wyższa Szkoła Pedagogiczna TWP) jest jedną z najdłużej istniejących niepublicznych uczelni humanistycznych w Polsce. Ma swoje placówki w Warszawie, Katowicach, Olsztynie, Lublinie, Szczecinie, Poznaniu i Człuchowie. Została założona w 1993 r. Pomysłodawcą utworzenia szkoły był prof. dr hab. Julian Auleytner, który przez wiele lat pełnił w niej funkcję rektora. Ogromny wkład w jej rozwój miał również prof. dr hab. Lucjan Olszewski.

Uczelnia oferuje interdyscyplinarne programy kształcenia dostosowane do potrzeb studentów i rynku pracy.

Główną misją szkoły jest stworzenie kompleksowego ekosystemu edukacyjnego od przedszkola do uczelni wyższej i uniwersytetu trzeciego wieku w duchu korczakowskich wartości oraz przedsiębiorczości, kreatywności i zaradności. W procesie nauczania wykorzystywane są zarówno metody refleksyjnego kształcenia, jak i edukacji przez praktykę oraz doświadczenie i aktywne uczestnictwo.

W ofercie edukacyjnej uczelni są cztery kierunki studiów: pedagogika, pedagogika specjalna, polityka społeczna, praca socjalna. Uzupełnieniem tej oferty są studia podyplomowe oraz liczne szkolenia otwarte i warsztaty organizowane w ramach projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej.

Główne nurty specjalizacji oscylują wokół tematyki europejskiej polityki społecznej, aktywnej pracy socjalnej, pedagogiki oraz gospodarki społecznej.

Władze Uczelni Korczaka oficjalnie ogłosiły uruchomienie Liceum Korczaka w Olsztynie, które rozpocznie działalność już z początkiem roku szkolnego 2023/2024. Będzie to jedno z czterech innowacyjnych w skali kraju liceów w pełni opartych na wartościach korczakowskich, uruchamianych równolegle w czterech miastach w Polsce. Takie licea, poza Olsztynem, powstają w Warszawie, Katowicach i Lublinie.

W 2022 r. Uczelnia Korczaka dołączyła do grona Akademii Nauk Stosowanych.

Korczakowskie Szkoły Marzeń

Uczelnia w ramach swojej działalności prowadzi w Warszawie, Olsztynie i Katowicach Korczakowską Szkołę Marzeń. To alternatywna szkoła podstawowa, a także miejsce, gdzie studenci mogą w trakcie praktyk poznać nowoczesne metody nauczania – Marii Montessori, Celestyna Freineta czy Fryderyka Froebla.

Placówki zapewniają dzieciom kreatywnych i inspirujących nauczycieli, a także innowacyjne metody nauczania. Atutem są też kameralne i nieduże kilkunastoosobowe klasy. Opiekunowie czerpią z idei wybitnego pedagoga Janusza Korczaka, by uczyć i wychowywać swoich podopiecznych na dobrych, mądrych i samodzielnych ludzi.

W placówkach istnieją klasy integracyjne, skupiające dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}