W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konferencja wiceministra Dariusza Piontkowskiego o pomocy dla uchodźców z Ukrainy

07.03.2022

Dziś, 7 marca br. w Białymstoku Sekretarz Stanu w MEiN Dariusz Piontkowski uczestniczył w konferencji prasowej poświęconej działaniom MEiN na rzecz pomocy uczniom z Ukrainy.

wiceminister Dariusz Piontkowski przemawia do mikrofonu podczas konferencji dotyczącej pomocy uchodźcom z Ukrainy.

Podczas spotkania wiceminister Dariusz Piontkowski przedstawił działania resortu edukacji i nauki dotyczące pomocy uczniom z Ukrainy w polskich szkłach, a także wskazał planowane zmiany w przepisach oświatowych, dzięki którym ta pomoc będzie efektywniejsza. 

Wiceminister Dariusz Piontkowski powiedział, że z Ukrainy do Polski przyjeżdżają teraz w znacznej mierze matki z dziećmi i osoby starsze. A to przełoży się w późniejszym czasie na znaczną liczbę zgłoszeń uczniów do szkół. 

Sekretarz Stanu w MEiN przypominał o już funkcjonujących od lat w polskim systemie oświaty przepisach oświatowych pozwalających przyjąć do szkoły ucznia cudzoziemca. – Uczniowie po zgłoszeniu do szkoły traktowani są tak samo jak ich polscy rówieśnicy – podkreślił. Zwrócił także uwagę, że dla uczniów, którzy zaczną chodzić do polskich szkół będzie potrzebna pomoc w nauce języka polskiego. Dlatego będzie możliwość tworzenia oddziałów przygotowawczych, aby ci uczniowie mogli uzyskać pomoc nauczyciela znającego język polski, ukraiński i rosyjski. 

Ponadto oprócz oddziału przygotowawczego istnieje również możliwość dodatkowej nauki języka polskiego. Są na to przewidziane środki w subwencji oświatowej. Uczniowie, którzy komunikują się w języku polskim mogą chodzić do ogólnodostępnych klas. Wiceminister podkreślił również, że dyrektor szkoły, do której zgłosi się uczeń cudzoziemiec ma obowiązek zapewnić mu edukację. 

Wiceminister Dariusz Pionkowski powiedział, że w ostatnich dniach kierownictwo ministerstwa spotykało się z kuratorami oświaty oraz przedstawicielami samorządów.
– Będzie możliwość zwiększenia liczby dzieci w oddziale przygotowawczym maksymalnie do 25 uczniów. Teraz liczba uczniów wynosi 15. Ponadto organy prowadzące szkoły będą mogły tworzyć oddziały międzyszkolne. Sekretarz Stanu w MEiN dodał, że w gminach wiejskich będzie dofinansowanie do dowozu dzieci do szkół. 

Wiceminister zapowiedział również, że MEiN przygotowuje przepisy, dzięki którym dyrektor szkoły będzie mógł zatrudnić pomoc nauczyciela – osobę, która zna język ukraiński oraz rosyjski. Będą również zmiany w ustawie - Karta nauczyciela, tak aby nauczyciele, którzy chcą więcej pracować mieli możliwość otrzymania godzin ponadwymiarowych ponad pół etatu. Natomiast nauczyciele na świadczeniach kompensacyjnych będą mogli pracować w szkole z uczniami ukraińskimi jako nauczyciele czy pomoc nauczyciela.

W ostatnim czasie do szkół trafiło 180 mln zł dodatkowych środków na pomoc specjalistyczną na dodatkowe zajęcia w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej. – Nic nie stoi na przeszkodzie, aby z tych pieniędzy finansować zajęcia dla dzieci przyjeżdżających z Ukrainy. Wielu z nich ma traumatyczne przeżycia i taka pomoc może się przydać – podkreślił wiceminister.

Mamy teraz sytuację nadzwyczajną i trudno powiedzieć jak długo ona jeszcze potrwa. Zmiany w przepisach ułatwią naukę uczniów z Ukrainy w polskich szkołach. Przygotowujemy przepisy, aby ta pomoc była jak najbardziej skuteczna i jak najszybciej udzielona. 

W konferencji udział wzięli również: Wicewojewoda Podlaski Tomasz Madras, Wicekurator Oświaty Barbara Buraczewska oraz Senator RP Jacek Bogucki.

Więcej na temat pomocy można znaleźć na stronie
 

Wideo

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}