W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konkurs „Pracodawca Godny Zaufania” rozstrzygnięty

29.11.2022

Sześć nagród dla firm, dwie nagrody dziennikarskie i trzy nagrody specjalne wręczono podczas uroczystej gali podsumowującej konkurs „Pracodawca Godny Zaufania”. Uroczystość poprzedziła debata ekspercka pt.: „Zawodowcy potrzebni od zaraz – kształcenie zawodowe jako remedium na braki kadrowe w branżach strategicznych” z udziałem Marzeny Machałek, Sekretarz Stanu w MEiN. Tegoroczna edycja Konkursu „Pracodawca Godny Zaufania” została objęta patronatem honorowym Ministra Edukacji i Nauki.

Na tle fioletowej ściany z napisem Zawodowcy potrzebni od zaraz siedzi grupa sześciu osób, przed nimi małe okrągłe stoliki.

Konkurs „Pracodawca Godny Zaufania”

Po raz 12. przyznano nagrody w konkursie „Pracodawca Godny Zaufania”. Zwycięzców wyłoniła kapituła, w skład której weszli przedstawiciele instytucji pozarządowych, organizacji przedsiębiorców, think-tanków i uczelni. Kapituła przyznała nagrody w sześciu kategoriach, dwie nagrody dziennikarskie i trzy nagrody specjalne.

„Pracodawca Godny Zaufania” to inicjatywa zapoczątkowana w 2009 roku przez organizacje pozarządowe, think thanki oraz uczelnie. Podstawowym celem Konkursu „Pracodawca Godny Zaufania” jest promowanie i nagradzanie firm, które realizują ciekawe i innowacyjne projekty z zakresu polityki pracowniczej, uwzględniając rozwój zawodowy pracowników i ochronę ich praw.

Podczas uroczystości, która została zorganizowana w Centralnym Domu Technologii w Warszawie, Sekretarz Stanu w MEiN Marzena Machałek wręczyła nagrodę w kategorii Edukacja. Wyróżnienie trafiło do KGHM Polska Miedź SA. Kapituła doceniła szeroką działalność edukacyjną i współpracę spółki z instytucjami i organizacjami związanymi z edukacją. Tylko w ubiegłym roku koncern KGHM zorganizował prawie 400 tys. godzin zajęć edukacyjnych dla ponad 6 700 osób. Na co dzień spółka współpracuje z dziewięcioma szkołami patronackimi.

W pozostałych kategoriach nagrody trafiły do:

  • Banku Gospodarstwa Krajowego w kategorii Programy stażowe za program „Letnia Akademia BGK”,
  • Totalizatora Sportowego w kategorii Wolontariat za program „Kumulacja Dobrej Woli”,
  • PKO Banku Polskiego w kategorii Motywacja za szeroki pakiet benefitów pozapłacowych, a także za zapewnianie pracownikom różnorodnych form podnoszenia kwalifikacji zawodowych,
  • PGE Polskiej Grupy Energetycznej w kategorii Lider ESG za strategię ESG wpisaną w plan biznesowy, w którym PGE ogłosiło m.in. cel neutralności klimatycznej do 2050,
  • Link4 Towarzystwa Ubezpieczeń w kategorii Rozwój i cyfryzacja za wdrożenie programu transformacji w Data Driven Company.

Kapituła przyznała trzy nagrody specjalne dla firmy Lidl Polska, Centrum Językowego Konik oraz Alior Banku. W konkursie przyznano też wyróżnienia dla dziennikarzy. Nagrodę Pracodawca Godny Zaufania w kategorii dziennikarskiej otrzymali: zastępca redaktora naczelnego „Dziennika Gazety Prawnej” Dominika Sikora i redaktor naczelny portalu Filarybiznesu.pl Piotr Łuczuk.

Tegoroczna edycja Konkursu „Pracodawca Godny Zaufania” została objęta patronatem honorowym Ministra Edukacji i Nauki, Ministra Aktywów Państwowych, Ministra Finansów, Rzecznika Praw Obywatelskich, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Głównego Urzędu Statystycznego.

Debata ekspercka

Uroczystą galę poprzedziła debata ekspercka pt.: „Zawodowcy potrzebni od zaraz – kształcenie zawodowe jako remedium na braki kadrowe w branżach strategicznych”. W debacie udział wzięli m.in.: Marzena Machałek, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, Pełnomocnik Rządu do spraw wspierania wychowawczej funkcji szkoły i placówki, edukacji włączającej oraz kształcenia zawodowego; Katarzyna Szwarc z Ministerstwa Finansów, Pełnomocnik Rządu ds. Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego; dr hab. Paweł Poszytek, Dyrektor Generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji oraz Magdalena Zalewska, Dyrektor ds. HR, Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”.

Uczestnicy debaty zmierzyli się m.in. z pytaniem jak przyciągnąć młodych do kształcenia zawodowego oraz kogo poszukują branże strategiczne. Wiceminister Marzena Machałek przypomniała, jak wyglądało wdrażanie reformy kształcenia zawodowego. Zwróciła uwagę, że dobre szkoły techniczne i branżowe nie narzekają na brak uczniów, a pracodawcom opłaca się inwestować w przyszłych pracowników.

– Kluczem do zmian było to, że wprowadziliśmy obowiązek współpracy szkół z pracodawcami. Nie można otwierać klasy, uczyć w zawodzie, nie mając podpisanej umowy i nie realizując zadań, które w niej są określone – mówiła wiceminister Marzena Machałek.

W swoim wystąpieniu Sekretarz Stanu w MEiN podkreśliła, że kształcenie techniczne i branżowe staje się coraz bardziej atrakcyjne. – Chodzi o to, by było ono realizowane we współpracy z biznesem i z pracodawcami, ale przy szerszym spojrzeniu strategicznym uwzględniającym cele rozwoju państwa – dodała.

Rozwój szkolnictwa branżowego

Rozwój kształcenia zawodowego to jeden z filarów polityki Ministerstwa Edukacji i Nauki. Dzięki prognozie zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy możliwe jest takie kształtowanie oferty kształcenia, aby odpowiadała ona realnym potrzebom, a jednocześnie przeciwdziałała bezrobociu wśród absolwentów szkół branżowych i techników. Ministerstwo poprzez zwiększoną subwencję wspiera szkoły, które kształcą w zawodach, na które jest prognozowane największe zapotrzebowanie na rynku pracy.

Obecnie trwają przygotowania do uruchomienia 120 Branżowych Centrów Umiejętność, które powstaną w ciągu najbliższych 3 lat i będą łączyć szkoły, uczelnie i pracodawców oraz prowadzić działalność edukacyjno-szkoleniową, integrująco-wspierającą, innowacyjno-rozwojową a także doradczo-promocyjną. Na realizację tego projektu Ministerstwo Edukacji i Nauki przeznaczy rekordową kwotę 1,4 mld zł.

Zdjęcia (13)

{"register":{"columns":[]}}