W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kosmos a nauki o życiu – spotkanie studentów z przedstawicielami agencji kosmicznych

15.12.2023

Przedstawiciele największych agencji kosmicznych spotkali się w Ministerstwie Edukacji i Nauki z polskimi studentami. Wydarzenie odbyło się przy okazji posiedzenia ISLSWG (International Space Life Science Working Group). Po raz pierwszy ta prestiżowa grupa robocza zebrała się w Polsce, aby rozmawiać o działaniach podejmowanych w zakresie nauk o życiu w kontekście badań prowadzonych w warunkach kosmicznych.

Widok z tyłu na salę, na krzesłach siedzą ludzie, przed nimi na ścianie wielki ekran, obok niego choinka.

Podczas spotkania przedstawiciele agencji kosmicznych przedstawili studentom zakres swoich działań – opowiedzieli, czym zajmują się na co dzień. Steve Platts z NASA mówił o przygotowaniu astronautów do lotów załogowych oraz o ich ponownej adaptacji do życia w warunkach ziemskich. Kolejni prelegenci (Sharmila Bhattacharya z NASA, Marta Del Bianco z włoskiej agencji kosmicznej ASI, Perry Johnson-Green z kanadyjskiej agencji kosmicznej CSA) skupili się głównie na zaprezentowaniu badań biologicznych prowadzonych w warunkach kosmicznych, które są finansowane przez ich agencje kosmiczne. 

Anna Fogtman i Angelique van Ombergen przedstawiły natomiast nie tylko badania finansowane przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA), ale także możliwości, jakie agencja oferuje polskim studentom i naukowcom. Polska jest członkiem ESA od 2012 roku, a w ostatnim czasie istotnie podniosła swoją składkę do tej organizacji, co pozwala na większe zaangażowanie Polaków w działania ESA.

Spotkanie miało charakter swobodnej dyskusji. Przedstawiciele agencji kosmicznych chętnie odpowiadali na pytania studentów. Uczestnicy spotkania otrzymali również drobne upominki przywiezione przez NASA.

Wydarzenie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Jest to sygnał, aby podobne wydarzenia organizować w przyszłości. 

{"register":{"columns":[]}}