W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kształcenie zawodowe szansą na rozwój gospodarki przyszłości – nauka stosowana

08.09.2022

Wpływ kształcenia zawodowego na rozwój gospodarczy Polski stał się tematem jednego z paneli XXXI Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Uczestniczyli w nim wiceminister Marzena Machałek oraz pełnomocnik ministra edukacji i nauki ds. strategii edukacyjnej Radosław Brzózka.

Wiceminister Machałek i kilka innych osób siedzą na krzesłach, za nimi niebieska ściana, minister Machałek mówi do trzymanego w ręku mikrofonu.

Branżowe centra umiejętności

– Dzisiaj stoimy przed nowym wyzwaniem, które łączy nas tu wszystkich – branżowe centra umiejętności – powiedziała podczas panelu wiceminister. – Podpisaliśmy porozumienie  z Ministerstwem Funduszy i Polskim Funduszem Rozwoju. Mamy zapewnione finansowanie projektów edukacyjnych zarówno w szkolnictwie wyższym, jak i branżowym oraz technicznym.

Jak wskazała wiceminister Machałek, w odniesieniu do szkolnictwa wyższego, powstaną ośrodki badawcze za ok. 1,7 mld zł. Przewiduje się, że w 2023 r. powstanie 20 spośród 120 branżowych centrów umiejętności. Będą one funkcjonowały w oparciu o współpracę placówek naukowych z samorządami oraz pracodawcami. Zainteresowanie jest duże. Zgłosiło się już 250 przedstawicieli z różnych branż.

Czy kształcenie zawodowe może być podstawą rozwoju gospodarki Polski?

W obecnym czasie, kiedy realia na rynku pracy zmieniają się w szybkim tempie, zarówno pracodawcy, jak i pracownicy muszą być elastyczni i próbować podołać nowym wyzwaniom. Zacieśnienie współpracy placówek zawodowych i technicznych z pracodawcami, ma ogromne znaczenie. Dlatego też pracodawcy aktywnie uczestniczyli w tworzeniu programu, który dostosowuje poziom kształcenia do wymogów rynku pracy.

– Zaangażowanie w kształcenie branżowe jest  myśleniem o własnym biznesie. Bo jeśli pracodawcy angażują się w proces kształcenia, to przygotowują sobie kadry. Wypracowane zmiany programowe posłużyły do stworzenia programów strategicznych Polski, które nie są ważne jednie tu i teraz, odnoszą się również do przyszłości – powiedział pełnomocnik ministra Radosław Brzózka.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}