W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Znamy finalistów „Lekkoatletycznych Nadziei Olimpijskich”

11.09.2023

Na początku września w Toruniu odbył się finał drugiej edycji „Lekkoatletycznych Nadziei Olimpijskich”. Impreza zwieńczyła jedną z największych akcji popularyzujących aktywność fizyczną wśród dzieci i młodzieży w naszym kraju. Ponad tysiąc uczniów ze szkół podstawowych ze wszystkich województw rywalizowało w różnych konkurencjach. Na miejscu spotkali się również z mistrzami olimpijskimi, od których mogli czerpać inspirację i motywację do dalszych działań.

Pod daszkiem stoi i siedzi duża grupa młodzieży w białych i czerwonych koszulkach, machają rękami, przy nich leżą zielone worki, przed nimi rozpostarty plakat z wielką jedynką.

„Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie” – druga edycja 

„Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie” odbywały się po raz drugi i zagościły w tym roku niemal w całej Polsce. W maju i czerwcu do sportowej rywalizacji stanęli młodzi sportowcy z Warszawy, Szczecina, Krakowa, Olsztyna, Bydgoszczy, Rudy Śląskiej, Łodzi, Słupska, Poznania, Gorzowa Wielkopolskiego, Kielc, Karpacza, Lublina, Stalowej Woli, Białegostoku i Opola. Najlepsi z nich spotkali się na początku września w grodzie Kopernika.

Tegoroczna edycja zawodów została rozszerzona o biegi przełajowe oraz cykl zajęć dla młodszych dzieci pod hasłem „Zacznij od lekkiej”. W toruńskim finale wystartowało blisko tysiąc zawodników z całego kraju w wieku od 10 do 13 lat. Dla porównania w ubiegłorocznym finale rozegranym w Warszawie wzięło udział ok. 600 młodych sportowców.

Najlepsi młodzi lekkoatleci

W lekkoatletycznym dwuboju wśród dziewcząt najlepsza była Aleksandra Wiśniewska (województwo kujawsko-pomorskie) przed Emilią Staszewską (województwo podkarpackie) i Amelią Marciniak (województwo lubuskie).

Wśród chłopców zwyciężył Piotr Michalak (województwo wielkopolskie) przed Wojciechem Dykierem (pomorskie) i Michałem Machelem (województwo warmińsko-mazurskie).

W finałowej rywalizacji w biegach przełajowych najlepsi okazali się: Klara Wachta (Podkarpackie) i Piotr Szczygieł (województwo podkarpackie) w rywalizacji dzieci do lat 12 oraz Lena Nazaruk (województwo podkarpackie) i Igor Gałuszka (województwo dolnośląskie) wśród dzieci do lat 14.

Cykl „Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie” jest współfinansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki. MEiN na realizację przedsięwzięcia przeznaczyło ponad 3 mln zł

Organizatorem projektu jest Polski Związek Lekkiej Atletyki. 

Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie 

Przedsięwzięcie jest skierowane do młodych miłośników sportu, uczniów szkół podstawowych. Jego głównymi założeniami są: promocja pozytywnych wzorców zachowań społecznych i prozdrowotnych, zachęcenie dzieci do uprawiania sportu, rozwój i doskonalenie cech psychofizycznych, takich jak: determinacja, wytrwałość, wola walki, dyscyplina pracy, a także kształtowanie postaw patriotycznych, w tym m.in. szacunku do hymnu państwowego, godła i barw narodowych.
 

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}