W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Te dzieci wymagają niezwykłej troski, specjalistycznej opieki i szczególnego podejścia – Minister Edukacji i Nauki uczestniczył w konferencji „Inkluzja bez barier”

29.03.2022

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek wziął udział w konferencji „Inkluzja bez barier” oraz uroczystości podpisania umowy na modernizację budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Węgrowie.

Wizyta w Węgrowie

– Te dzieci wymagają niezwykłej troski, specjalistycznej opieki i szczególnego podejścia, ale wymagają też godnych warunków do tego, żeby się kształcić i rozwijać – mówił minister Przemysław Czarnek podczas konferencji Inkluzja bez barier” zorganizowanej w Węgrowskim Ośrodku Kultury.

Szef MEiN wskazywał, że obecnie większość dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi uczy się w szkołach ogólnodostępnych, dlatego też konieczne jest wzmocnienie potencjału tych placówek. Temu służy m.in. pilotaż SCWEW: – Na tę rzeczywistość odpowiadamy naszym pilotażem po to, żeby wesprzeć kadrę w szkołach ogólnodostępnych fachową wiedzą, specjalistyczną wiedzą, doświadczeniem i kompetencjami wychowawców, nauczycieli ze szkół specjalnych – zaznaczył Minister Edukacji i Nauki.

Minister Przemysław Czarnek zapowiedział również zmianę nazwy szkół specjalnych na szkoły specjalistyczne. Zaznaczył, że nowa nazwa będzie w pełni odzwierciedlała charakter tych placówek. 

Nowy budynek Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Węgrowie 

Podczas wizyty w Węgrowie minister Przemysław Czarnek uczestniczył w uroczystym podpisaniu umowy na modernizację i dostosowanie dawnego budynku gimnazjum na potrzeby Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Węgrowie. Łącznie na ten cel zostanie przeznaczonych 8,8 mln zł. Środki na inwestycję zostały pozyskane z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (2 mln zł) oraz Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych (6,8 mln zł). Prace będą obejmowały m.in. termomodernizację budynku oraz przebudowę szybu windy wraz z montażem nowego dźwigu windy. 

SOSW w Węgrowie

W skład Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Węgrowie wchodzą: przedszkole specjalne, szkoła podstawowa specjalna, specjalna branżowa szkoła I stopnia oraz szkoła specjalna przysposabiająca do pracy. Placówka obejmuje kształceniem oraz wsparciem dzieci i młodzież z niepełnosprawnością intelektualną, niesłyszące i słabosłyszące, niewidome i słabowidzące, z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z niepełnosprawnościami sprzężonymi, autyzmem, w tym z zespołem Aspergera.

W   SOSW  są organizowane  indywidualne   oraz   grupowe   zajęcia   rewalidacyjno-wychowawcze dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim. Placówka jest dobrze wyposażona, co umożliwia prowadzenie rewalidacji i terapii, m.in.: zajęć logopedycznych, terapii ręki, gimnastyki korekcyjnej, arteterapii. Dodatkowo uczniowie mogą korzystać ze wsparcia pielęgniarki szkolnej. 

Wideo

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}