W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Młodzież polska mieszkająca we Francji zwiedza Warszawę w ramach „Poznaj Polskę – kraj rodzinny”

09.11.2022

W Muzeum Powstania Warszawskiego odbyło się spotkanie ministra Przemysława Czarnka z młodzieżą polską mieszkającą we Francji. Licealiści uczęszczający do szkoły polskiej przy szkole francuskiej mieli okazję, w praktyce zwiedzić miejsca, o których uczą się na lekcjach.

Minister z uczennicami i uczniami

Minister podkreślił, że jest to praktyczny wymiar pokazywania Polski Polakom, którzy chcą być dumni ze swojej polskości, a żyją za granicą.

„Poznaj Polskę – kraj rodzinny”

– Cieszę się, że możemy spotkać się w tym wyjątkowym miejscu – Muzeum Powstania Warszawskiego, w ramach programu „Poznaj Polskę – kraj rodzinny”. Polska jest piękna, ale pełna wielkiej i dramatycznej historii, którą trzeba poznać żeby ją uszanować, i żeby ją opowiadać innym, przyjaciołom i rówieśnikom, choćby w Paryżu – podkreślił minister zwracając się do młodzieży.

Muzeum Powstania Warszawskiego jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc, do których udają się uczniowie w ramach programu „Poznaj Polskę”. W roku szkolnym 2021/2022 dofinansowanych zostało prawie 11 tys. wycieczek szkolnych. Oznacza to, że na wyjazdy edukacyjne wyjechało w tym czasie ponad 460 tys. uczniów.

„Poznaj Polskę” to program, który realizujemy od jesieni zeszłego roku w polskich szkołach. Kilkaset tysięcy dzieci i młodzieży w ramach tego programu już zwiedziło Polskę. Wychodzimy z tym programem również do was, czyli do naszej młodzieży za granicą. „Poznaj Polskę – kraj rodzinny” to program dla Polaków za granicą – powiedział minister.

„Jesteście nam potrzebni, macie potencjał”

„Poznaj Polskę – kraj rodzinny” oraz utworzenie Instytutu Rozwoju Kultury i Języka Polskiego im. Świętego Maksymiliana Marii Kolbego to dwie inicjatywy Ministerstwa Edukacji i Nauki wspierające Polonię mieszkającą poza granicami kraju.

Minister powiedział o uchwalonej w zeszłym tygodniu ustawie dotyczącej powstania Instytutu Rozwoju Kultury i Języka Polskiego im. Świętego Maksymiliana Marii Kolbego. Głównym zadaniem instytutu będzie – wspieranie działań i inicjatyw edukacyjnych kierowanych do Polonii i Polaków za granicą w zakresie nauczania języka polskiego i w języku polskim, kultywowania polskiej tradycji i promocji kultury polskiej oraz podtrzymywania tożsamości narodowej. Od stycznia będzie on dysponował dużymi środkami finansowymi dla Polonii m.in. na dodatkowe wyjazdy do Polski, stypendia na studia w Polsce. 

Jak zaznaczył minister: – Będzie to nowa, zupełnie nowa jakość troski o Polonię za granicą. Bo jesteście nam potrzebni, macie niebywały potencjał, który trzeba wykorzystać dla Polski. Chcecie żeby ten potencjał był wykorzystany, świadczy o tym fakt, że chodzicie do szkoły polskiej przy szkole francuskiej.

Jak dodał na koniec – Jest przed nami wiele możliwości współdziałania, program „Poznaj Polskę – kraj rodzinny” jest tego przykładem.

O programie „Poznaj Polskę – kraj rodzinny”

Uczniowie i nauczyciele szkół polskich przy przedstawicielstwach dyplomatycznych RP i urzędach konsularnych RP, szkół im. Komisji Edukacji Narodowej prowadzonych przez ORPEG oraz sekcji polskich w szkołach we Francji mogą wyjeżdżać na wycieczki dzięki dofinansowaniom z programu „Poznaj Polskę – kraj rodzinny”.
 

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}