W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nasza gospodarka potrzebuje fachowców na najwyższym poziomie – rozmowy z medalistami Euroskills 2023

19.09.2023

Minister Przemysław Czarnek oraz wiceminister Marzena Machałek spotkali się z polskimi medalistami EuroSkills, aby pogratulować im znakomitych wyników zdobytych podczas największych zawodów umiejętności branżowych na kontynencie. Nasza reprezentacja wywalczyła w Gdańsku aż 13 krążków: 3 złote, srebrny, 3 brązowe oraz 6 medali doskonałości. Polska drużyna zdobyła również piąte miejsce w klasyfikacji drużynowej.

W dużej sali pod ścianą stoi duża grupa trzymających dyplomy młodych ludzi w granatowych marynarkach, przed nimi minister Czarnek i wiceminister Machałek.

Sukces Polaków na zawodach EuroSkills 2023 

EuroSkills to prawdziwe święto szkolnictwa branżowego skupiające w jednym miejscu kilkaset młodych profesjonalistów z kilkudziesięciu europejskich krajów. Inicjatywa przybliża młodym ludziom perspektywy związane z rozwojem umiejętności zawodowych. Łączy szkolnictwo zawodowe i wyższe z biznesem zarówno z tym lokalnym, krajowym jak i globalnym. To przestrzeń zaprezentowania swoich zdolności, realizacji pasji, a także twórcza wymiana doświadczeń.

– Gratuluję wszystkim laureatom. Liczba medali i wyróżnień jest imponująca. W stosunku do wielu innych krajów europejskich i świata w tych zawodach raczkujemy, ale raczkujemy już znakomicie, bo zorganizowaliśmy EuroSkills. To wydarzenie wielkie, a o przygotowaniach do niego świadczą również te medale. To jest też dowód na oto, że u nas i szkolnictwo zawodowe i w ogóle szkolenie w zawodach rozwija się coraz mocniej – mówił minister Przemysław Czarnek do medalistów.

EuroSkills  to wydarzenie, które łączy w sobie konkurs umiejętności zawodowych i promocję kształcenia branżowego. O randze inicjatywy świadczą liczby – w tegorocznej edycji zawodów do rywalizacji stanęło ponad 600 wykwalifikowanych profesjonalistów z 32 państw całej Europy. Zmierzyli się oni w pokazach i konkursach w 42 różnych umiejętnościach i zawodach. O potrzebie kontynowania tego typu przedsięwzięć mówił szef MEiN.

– Chcemy, żeby w przyszłości tego rodzaju wielkie wydarzenia były w Polsce organizowane. Chcemy też, żeby mistrzowie, którzy dzisiaj są w Ministerstwie Edukacji i Nauki, byli wzorem dla tych, którzy będą chcieli iść w ich ślady. Bo to jest edukacja, która jest dla gospodarki, dla rozwoju gospodarczego państwa polskiego. Wszystkie te dziedziny, które państwo reprezentują, są niezbędne do tego, by polska gospodarka się rozwijała. Nasza gospodarka potrzebuje fachowców na najwyższym poziomie. Wy takimi jesteście i stanowicie wzór dla wszystkich innych młodszych kolegów i swoich rówieśników. 

Promocja kształcenia zawodowego 

W tegorocznych zawodach wzięło udział łącznie 41 polskich zawodników rywalizujących w 36 konkurencjach. Gratulacje i słowa uznania dla naszych najlepszych zawodowców skierowała również wiceminister Marzena Machałek. 

– Pokazaliście wielką pasję, wielką determinację i ogromną pracowitość. Jesteście najlepszą promocją kształcenia branżowego i technicznego na różnych poziomach. Pokazujecie, że zawód i umiejętności mają sens. Że to są działania dla ludzi o mocnych charakterze, o wielkiej determinacji, pasji i zdolnościach.

Sekretarz Stanu w MEiN zwróciła też uwagę na konieczność rozwoju szkolnictwa zawodowego w naszym kraju. Przypomniała o działaniach resortu edukacji i nauki podejmowanych w tym obszarze.

– To, że zawody te odbyły się w Polsce, to jest to jeden z bardzo wielu istotnych elementów wielkiej reformy kształcenia branżowego i technicznego w Polsce. Ministerstwo Edukacji i Nauki przywiązuje do tego ogromną wagę. W 2019 roku wprowadziliśmy przepisy, które zmieniły i doprowadziły do tego, że rozkwita tego typu kształcenie w Polsce. EuroSkills pokazuje, jak powinno działać to kształcenie – powiedziała wiceminister Marzena Machałek.

Zawody EuroSkills – inwestycja w przyszłość

EuroSkills to największy w Europie konkurs edukacyjny związany z kształceniem zawodowym i doskonaleniem umiejętności branżowych. Wydarzenie zgromadziło w tym roku blisko 600 utalentowanych młodych ludzi, wyłonionych w drodze eliminacji w 32 krajach. 

Uczestnicy prezentowali swoje zawodowe pasje w 42 konkurencjach obejmujących: sektor usług, branżę budowlaną, sektor technologii informatycznych, sektor motoryzacyjny, sztukę oraz dyscypliny związane z przemysłem i zawodami przyszłości.

Tegoroczne odsłona wydarzenia odbywała się od 5 do 9 września na terenie Centrum Wystawienniczo-Kongresowego Amber Expo oraz stadionu Polsat Plus Arena w Gdańsku. Jej organizatorem była Polska Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE) w partnerstwie z: WorldSkills Poland, WorldSkills Europe, Miasto Gdańsk i AmberExpo Gdańsk.

Na kolejną edycję spotkania zapraszamy w 2025 roku do Danii.

Polskie medale na EuroSkills 2023

  • Rafał Rygalik – złoto, frezowanie CNC, 
  • Jan Firlej – złoto, elektronika, 
  • Piotr Wyrzyk i Hubert Krasuski – złoto, integracja robotów przemysłowych,
  • Dawid Miotk – srebro, obsługa gości hotelowych,
  • Dorota Cieślicka – brąz, budownictwo cyfrowe BIM,
  • Krzysztof Żurek – brąz, chłodnictwo i klimatyzacja,
  • Rafał Piechaczek - brąz, mechanika pojazdów rolniczych i budowlanych.

Laureaci medali doskonałości:

  • Alan Kaczkowski – spawalnictwo,
  • Janusz Perucki – gotowanie,
  • Emilia Wilde – fryzjerstwo,
  • Łukasz Kobyłecki – serwis restauracyjny,
  • Weronika Kwiatek-Binda – florystyka,
  • Mateusz Wyskok – instalacje sanitarne i grzewcze.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na ścieżce edukacyjnej i zawodowej!

Wideo

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}