W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Kapelani Katyńscy”

12.04.2023

Minister Przemysław Czarnek wziął udział w konferencji „Kapelani Katyńscy” zorganizowanej przez Kancelarię Sejmu RP oraz Instytut Pamięci Narodowej. Uczestnicy wydarzenia dyskutowali na temat roli kapłanów w obozach jenieckich.

Z przodu sali stoi duży monitor z napisem Sejm, obok niego kobieta w czarnej marynarce mówi do mikrofonu na stojaku, za nią ścianka z napisem Kapelani katyńscy, przed nią na ustawionych w rzędy krzesłach siedzą ludzie.

Tematem przewodnim konferencji było przedstawienie portretów kapelanów, którzy zostali wzięci do niewoli w latach 1939-1940 i zamordowani przez NKWD. Konferencja podkreśliła rolę kapłanów, ich niezłomność, postawę, trwanie w swej posłudze, dawanie nadziei i pocieszenia tym, którzy również podzielili ich tragiczny los.

W konferencji uczestniczyli: Elżbieta Witek, Marszałek Sejmu RP, Karol Nawrocki, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, historycy specjalizujący się w tematyce zbrodni sowieckich popełnionych na Polakach w czasie II wojny światowej, przedstawiciele Rodzin Katyńskich. 

Podczas konferencji zaprezentowano publikację IPN pt. „Gdy nieme groby przemawiają… Archiwum Robla”. Zawiera ona m.in. pamiętniki, zapiski, karty pocztowe, listy oraz inne dokumenty wydobyte z bezimiennych grobów w Katyniu w 1943 r. Egzemplarze książki członkom rodzin poległych w Katyniu ppor. Stanisława Dorczyka i płk. Andrzeja Hałacińskiego wręczyli Marszałek Sejmu i Prezes IPN. Wykład wprowadzający wygłosił prof. dr hab. Andrzej Nowak. Jego głównym tematem była polityka historyczna Rosji wobec Polski w okresie rządów Władimira Putina.

Uczestnicy konferencji mogli obejrzeć także wystawę IPN „Zbrodnia katyńska 1940. Zagłada polskich elit”. 

Konferencja została zorganizowała z okazji 80. rocznicy ujawnienia informacji o zbrodni, jakiej na polskich oficerach dokonali wiosną 1940 r. funkcjonariusze NKWD.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}