W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pierwsze spotkanie grupy konsultacyjnej do spraw rozwoju technologii kwantowych w Polsce

10.02.2022

Ośmiu wybitnych przedstawicieli środowiska akademickiego oraz podmiotów biznesowych działających w obszarze technologii kwantowych tworzy grupę konsultacyjną przy MEiN ds. rozwoju technologii kwantowych w Polsce. W inauguracyjnym posiedzeniu grupy, które odbyło się w formie telekonferencji, uczestniczył wiceminister Wojciech Murdzek.

Grafika na czarnym tle z napisem: Pierwsze spotkanie grupy konsultacyjnej do spraw rozwoju technologii kwantowych w Polsce. Po prawej stronie rysunek kwantu

Założenia grupy konsultacyjnej 

Grupa jest platformą komunikacji MEiN ze środowiskiem naukowym i przemysłowym, a jej zadaniem jest działanie na rzecz budowania roli Polski jako twórcy, a nie jedynie biorcy technologii kwantowych. Do zadań zespołu należy również wspieranie aktywności polskich podmiotów w międzynarodowych przedsięwzięciach i projektach związanych z rozwojem tych technologii oraz identyfikowanie kluczowych obszarów interwencji, które charakteryzują się najlepszymi szansami dla rozwoju nauki i przemysłu. W założeniu grupa ma również stanowić zaplecze merytoryczne dla powstającego przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów międzyresortowego zespołu ds. technologii kwantowych i wpisuje się w szersze działania na rzecz rozwoju technologii kwantowych w Polsce.

Obecnie grupa zajmuje się trzema głównymi zakresami tematycznymi: komputery kwantowe, komunikacja kwantowa i kwantowe technologie pomiarowe.

Unijne zaangażowanie MEiN

Ministerstwo Edukacji i Nauki poza działaniami krajowymi jest zaangażowane w unijne inicjatywy, w ramach których prowadzone są działania na rzecz rozwoju technologii kwantowych. Są wśród nich:

  • inicjatywa European Quantum Communication Infrastructure (EuroQCI) – jej celem jest zbudowanie naziemnej sieci unijnej komunikacji kwantowej przeznaczonej przede wszystkim dla użytkownika rządowego i uzupełnianej przez segment satelitarny. Komunikacja kwantowa ma zapewnić użytkownikom bezprecedensowy poziom bezpieczeństwa przed podsłuchem;
  • wspólne przedsięwzięcie European High Performance Computing (EuroHPC JU) – zakłada ono uruchomienie na terenie UE nowych infrastruktur obliczeniowych o wysokiej wydajności (tzw. superkomputerów). W ramach EuroHPC planowana jest również budowa europejskich komputerów kwantowych.

Ministerstwo Edukacji i Nauki z uwagą wsłuchuje się w głosy środowiska naukowego i przemysłowego, które są podstawą do opracowania efektywnych narzędzi wsparcia. 

{"register":{"columns":[]}}