W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pierwszy Rajd Martyrologii Poległych Lubelszczyzny

19.09.2022

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek wziął udział w pierwszym rowerowym rajdzie „Martyrologii Poległych Lubelszczyzny” wiodącym z Kocka do Adamowa. Trasa szlaku martyrologii przybliża pamięć o ofiarach II wojny światowej.

Grupa ludzi w odblaskowych kamizelkach stoi przed białym budynkiem.

Minister Przemysław Czarnek zwrócił uwagę, że w wydarzeniu bierze udział młodzież, dla której jest to nauka historii przez sport. -Wszyscy muszą wiedzieć, a zwłaszcza młodzi, że bezpieczeństwo nie jest za darmo, kiedyś ginęli za to ludzie – mówił minister.

Trasa rowerowa biegła przez miejscowości znane z okrutnych i bezwzględnych działań hitlerowskich organizacji – Selbstschutz i 101. Batalion Rezerwowy Policji. Kwiecień 1940 r. oraz wrzesień 1942 r. pochłonął tysiące niewinnych ofiar.

Na szlaku, w miejscach upamiętniających poległych w – Talczynie, Nowinach, Bronisławowie Dużym, Józefowie Dużym oraz Zakępiu zapalono znicze oraz przekazano najważniejsze informacje o historii odwiedzanych miejsc martyrologii. – Warto wiedzieć, kto jest upamiętniony na tych pomnikach, pod którymi składamy wieńce i kwiaty – dodał szef MEiN.

W rajdzie uczestniczy 150 osób, są to głównie uczniowie siódmej klasy szkoły podstawowej oraz starsza młodzież. Organizatorem rajdu jest Dom Kultury im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Kocku. Patronat nad wydarzeniem objął Minister Edukacji i Nauki. Wydarzenie ma mieć charakter cykliczny.

Wideo

Zdjęcia (30)

{"register":{"columns":[]}}