W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podpisanie porozumienia z UNESCO w sprawie działalności Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii Polskiej Akademii Nauk (ERCE PAN) w Łodzi

26.07.2021

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek złożył podpis pod treścią Porozumienia pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Organizacją Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) dotyczącego działalności Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii Polskiej Akademii Nauk (ERCE PAN) w Łodzi, w Polsce, pod auspicjami UNESCO (kategoria 2).

Grafika z logo UNESCO i tekstem: "Podpisanie porozumienia z UNESCO w sprawie działalności Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii Polskiej Akademii Nauk (ERCE PAN)"

Porozumienie służy przedłużeniu wcześniej obowiązującej umowy dotyczącej utworzenia i funkcjonowania Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii w Łodzi pod auspicjami UNESCO.

Ekohydrologia jest dynamicznie rozwijającym się na świecie kierunkiem badawczym, wspieranym w ramach Międzynarodowego Programu Hydrologicznego UNESCO (UNESCO IHP) przy zaangażowaniu innych instytucji międzynarodowych. Polscy naukowcy odegrali wiodącą rolę w fazie formułowania oraz rozwijania tej koncepcji, prowadzenia prac badawczych i popularyzacji oraz rozpowszechniania wyników badań i wiedzy.

Główną przyczyną zainteresowania UNESCO problematyką ekohydrologii jest pogarszający się stan zasobów wodnych w skali światowej i konieczność stworzenia systemowego podejścia do poprawy ich jakości. Utworzenie Centrum Ekohydrologii pod auspicjami UNESCO w Polsce wynikało z uznania dla doświadczenia i wiodącej roli polskich naukowców w tej dziedzinie. Ekohydrologia, jako podejście systemowe, stwarza pozytywne sprzężenia zwrotne między poprawą stanu środowiska a rozwojem społeczno-ekonomicznym.

Do zadań ERCE należą: badania naukowe w zakresie rozwoju ekohydrologii, promowanie systemów monitoringu i modelowania, jak również przekazywanie wiedzy i jej praktyczna implementacja w celu osiągnięcia dobrego stanu ekologicznego wód i wdrażania Ramowej Dyrektywy Wodnej Parlamentu Europejskiego i Rady oraz innych przepisów prawa UE dotyczących środowiska – w ścisłej współpracy i pod formalnymi auspicjami UNESCO.

Porozumienie wejdzie w życie po jego zatwierdzeniu przez Radę Ministrów.

{"register":{"columns":[]}}