W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Poznaj Polskę w praktyce” – relacje ze szkół

19.07.2023

Co ciekawego można zobaczyć w ciągu jednego dnia? A ile ciekawostek można odkryć w ciągu dwóch, a nawet trzech dni? Na te pytania z pewnością mogą odpowiedzieć uczniowie ze szkół w Przelewicach, Popowie, Pobłociu, Nieliszu i Boleszewie, którzy uczestniczyli w wyjazdach edukacyjnych w ramach programu „Poznaj Polskę”.

Kolaż przedstawiający kilka zdjęć z uczniami zwiedzającymi różne miejsca.

Uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Przelewicach dzięki programowi „Poznaj Polskę” mogli rzeczywiście poznać całą Polskę. Od Gdańska, Gdyni, Malborka przez Kołobrzeg, Toruń na Krakowie, Wrocławiu, Książu i Srebrnej Górze skończywszy. Z kolei dzieci z Gminnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 im. Jana Długosza w Popowie wybrały się na dwudniową wycieczkę do Zawoi zorganizowaną dla klas IV-VIII, a także jednodniową wycieczkę do Wrocławia dla klas I-III.

W ciekawy sposób historię i tradycję swojego regionu poznawali uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Juliana Tuwima w Pobłociu. Klasy I-III wyruszyły na wycieczkę do Muzeum Etnograficznego Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach i Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, gdzie poznawali najstarsze zabytki piśmiennictwa kaszubskiego, uczyli się podstaw języka kaszubskiego i alfabetu, a także wzięli udział w warsztatach muzycznych, które pozwoliły na poznanie kaszubskich instrumentów ludowych. Starsi uczniowie z klas IV-VIII poznawali historię, zwiedzając Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i odwiedzając Westerplatte.

To właśnie podczas takich wyjazdów rodzi się pasja do historii i podróżowania czy poznawania dziedzictwa kulturowego. 

Historię poznawali też uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Bolszewie, którzy na praktyczną lekcję wybrali się do Muzeum Powstania Warszawskiego i odwiedzili Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Na tej ważnej dla naszego kraju metropolii złożyli hołd poległym żołnierzom, harcerzom, bohaterom „Kamieni na szaniec”. Uczniowie mieli też okazję zobaczyć słynną „Łączkę” oraz Muzeum Więzienia Pawiak czy Mauzoleum Walki i Męczeństwa. 

Wycieczki łączą też historię i teraźniejszość, dlatego nie mogło zabraknąć wizyty w ogrodzie na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Ogrodzie Botanicznym przy Uniwersytecie Warszawskim. Obowiązkowa była także wizyta w Centrum Nauki Kopernik z uwagi na fakt, że szkoła nosi imię wielkiego astronoma.

Program „Poznaj Polskę” daje możliwość dopasowania wyjazdu do wieku uczniów. I tak młodsi uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej im. Jana Króla w Nieliszu wybrali się na wycieczkę do Lublina i Kazimierza Dolnego, natomiast starsi z klas IV-VIII do Warszawy, Krakowa, Zakopanego i Wrocławia.

Praktyczne odkrywanie śladów historii oraz eksperymentowanie w centrach nauki umożliwia uczniom zdobywanie nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}