W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Poznaliśmy zwycięzców II edycji konkursu „Polska-Węgry – historia przyjaźni”

24.05.2023

Laureaci konkursu o relacjach polsko-węgierskich wiedzą prawie wszystko. Dziś w gmachu MEiN odebrali zasłużone nagrody i wyróżnienia.

Pod ścianą z pionowych drewnianych deseczek, na której wisi wielki ekran na którym widać twarz kobiety, stoi grupa siedmiu osób - pięciu mężczyzn w garniturach i dwie kobiety, obok nich węgierska flaga.

Nagrody laureatom konkursu wręczyli: Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, Sekretarz Stanu w MEiN Tomasz Rzymkowski, Ambasador Węgier w Polsce Orsolya Zsuzsanna Kovacs, Poseł na Sejm RP Tomasz Zieliński – pomysłodawca i inicjator konkursu, Dyrektor Instytutu im. Wacława Felczaka, Maciej Szymanowski.

– Jest niezwykle ważne, żebyśmy w tej naszej historii odnajdywali wciąż na nowo te wszystkie elementy, które nas bardzo mocno jednoczyły, łączyły i łączą do tej pory. Bo historia to nie jest coś co było, ale to jest coś, co ma również ogromne oddziaływanie na teraźniejszość i na przyszłość – mówił minister Edukacji i Nauki.

Szef resortu edukacji i nauki zwrócił uwagę na coraz bardziej spolaryzowany system wartości w Europie. – Dzisiaj Europa Zachodnia i Europa Środkowo-Wschodnia to są w światy dwóch różnych wartości – mówił minister, zaznaczając, że potrzebujemy wspólnoty wartości, którą odnajdujemy w historii przyjaźni polsko-węgierskiej. To ona pozwala z nadzieją patrzeć w przyszłość. 

– Wszystko można zrobić w przyszłości, jeśli się rozumie przeszłość i jeśli się rozumie, że Polska i Węgry to kraje sobie przyjazne i w tej przyjaźni trwają. Tę przyjaźń budujmy, bo ona jest niezwykle ważna dla was, młodych uczestników tego konkursu, znawców tych relacji, tej historii naszej przyjaźni – wskazywał. – Dziękuję bardzo i gratuluję wszystkim laureatom – dodał Minister Edukacji i Nauki.

Wyniki konkursu

Do pierwszego etapu zgłosiło się 2 194 uczniów z całej Polski, spośród których 420 uczniów zakwalifikowało się do kolejnego etapu (do testu przystąpiły 404 osoby). Laureatami konkursu zostało 50 uczestników. 

Najwięcej zgłoszeń wpłynęło z województwa lubelskiego, małopolskiego oraz podkarpackiego, najmniej natomiast z województwa opolskiego.

I miejsce zajęła Aleksandra Paluch z XXI Liceum Ogólnokształcącego im. św. Stanisława Kostki w Lublinie, II – Piotr Toma, uczeń XXXII Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi, a III – Maciej Hypiak, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Jarosławiu. Nagrody otrzymali także nauczyciele-opiekunowie laureatów konkursu.

Założenia konkursu

Głównym założeniem konkursu jest rozwijanie i pielęgnowanie wspólnego dziedzictwa historii stosunków polsko-węgierskich.

Konkurs skierowany był do uczniów szkół ponadpodstawowych. Dotyczył historii, relacji i stosunków przyjaźni polsko-węgierskiej w okresie życia św. Kingi (1234-1292), Stefana Batorego (1533-1586) i gen. Józefa Bema (1794-1850). 

Konkurs miał charakter dwuetapowy – szkolny i wojewódzki (finałowy). Podczas obu etapów uczestnicy konkursu rozwiązywali test pisemny składający się z 18 pytań zamkniętych (jednokrotnego wyboru) oraz dwóch pytań otwartych (krótkiej wypowiedzi). 

Patronat nad konkursem objęli Minister Edukacji i Nauki oraz Ambasador Węgier w Polsce.

Wideo

Zdjęcia (14)

{"register":{"columns":[]}}