W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Profesura NAWA dla wybitnych naukowców przyznana

06.12.2022

Trzech światowej sławy naukowców przyjedzie do Polski w ramach programu Profesura NAWA. Będą oni realizowali projekty naukowe oraz angażowali się w działalność dydaktyczną. Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej rozstrzygnęła drugą edycję programu.

Grafika - na biało-szarym tle stylizowana mapa świata i napis Profesura NAWA dla wybitnych naukowców przyznana.

Profesura NAWA

Dzięki grantom NAWA wybitni naukowcy mogą przez okres 3-4 lat realizować na polskich uczelniach projekty naukowe oraz angażować się w działalność dydaktyczną. Druga edycja Profesury NAWA była skierowana do uczelni i jednostek naukowych, które prowadzą badania z obszaru nauk przyrodniczych, inżynieryjnych i technicznych, medycznych i o zdrowiu oraz rolniczych. 

W programie naukowcom przyznawany jest także tzw. komponent badawczy, finansowany przez Narodowe Centrum Nauki. Jest on przeznaczony na realizację badań podstawowych. Całkowita wartość środków przeznaczonych na nabór wynosi 20 mln zł, a kwota dofinansowania pojedynczego projektu może wynieść nawet 3 mln zł.

Prestiżowe granty NAWA trafią do trzech uczelni

Na Uniwersytecie Warszawskim działalność naukową i dydaktyczną będzie prowadził prof. Tomasz Taylor z USA. Na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym Profesurę NAWA będzie realizował prof. Ronald Jan Hendrik Borra z Holandii, a na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu – prof. Brendan Kennedy z Australii. Naukowcy rozpoczną swoje pobyty w Polsce od 2023 r. 

Dwóch z nich będzie realizowało projekty w obszarze nauk fizycznych (jeden dotyczy optyki i akustyki, zaś drugi fizyki cząstek elementarnych i pól). Jeden z badaczy skupi się na projekcie z medycyny klinicznej, a dokładnie z radiologii, medycyny jądrowej i medycyny obrazowej.

Dotychczasowe edycje

W 2020 r. NAWA przeprowadziła pilotażowy nabór wniosków do Programu Profesura Gościnna NAWA. Był on skierowany do naukowców reprezentujących nauki humanistyczne, społeczne i teologiczne. Wówczas środki na zaproszenie wybitnego naukowca i realizację projektu otrzymało pięć uczelni: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Wrocławski.

{"register":{"columns":[]}}