W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przełomowe badanie stereo-EEG

28.12.2021

W Klinice Neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu wykonano pierwsze w Polsce badanie stereo-EEG. To przełomowa metoda diagnostyki padaczki lekoopornej.

Badanie stereo-EEG pozwala precyzyjnie zlokalizować ognisko napadów epileptycznych. Ma to kluczowe znaczenie w kontekście  bezpieczeństwa operacji mózgu. Po raz pierwszy w Polsce badanie wykonano chorej na padaczkę lekooporną 21-letniej pacjentce. Była ona leczona na wiele sposobów, ale dotychczasowe terapie nie przynosiły oczekiwanych rezultatów.

Zastosowanie tej metody ma przełomowe znaczenie w leczeniu padaczki lekoopornej. Stereo-EEG – w przeciwieństwie do standardowego badania EGG – jest metodą inwazyjną. Niezwykle czułe elektrody umieszcza się bezpośrednio wewnątrz czaszki. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym. Potem pacjent jest monitowany przez 24 godziny. Gdy dochodzi do ataku, lekarze widzą, w którym miejscu następuje wyładowanie.

Przełomowe badanie stereo-EEG to szansa dla wielu pacjentów, którzy dotychczas musieli korzystać z zagranicznych ośrodków neurochirurgicznych. 

Dzięki wsparciu Narodowego Centrum Nauki Klinika Neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu przeprowadzi 10 takich zabiegów.

Szczegóły
 

{"register":{"columns":[]}}