W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Resort nauki rozpoczyna akcję "Posłuchaj naukowca"

17.03.2020

"Posłuchaj naukowca" to akcja Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, która ma na celu przekazywanie rzetelnych informacji na temat koronawirusa i obalanie związanych z nim fake newsów - poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka prasowa resortu nauki Katarzyna Zawada.

Plansza z napisem Stop #fakenews i logiem MNiSW

Do promowania akcji "Posłuchaj naukowca", związanej z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2, włączył się we wtorek rano wicepremier, szef MNiSW Jarosław Gowin, który na Twitterze napisał: "Szanowni Państwo, apeluję o wrażliwość na los naszych czworonożnych przyjaciół!" I umieścił link do pierwszego filmu w ramach nowego przedsięwzięcia. Gowin wyjaśnia w filmie, że w ten sposób kierowany przez niego resort chce wziąć udział w akcji Stop Fake News.

"Zachęcam wszystkich do czerpania wiedzy o koronawirusie z wiarygodnych, naukowych źródeł" - podkreślił szef resortu nauki w produkcji dotyczącej zwierząt domowych.

W pierwszym filmie wystąpił prof. Tadeusz Frymus z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. "Nie ma żadnych zagrożeń ze strony psów i kotów, żeby zakazić (koronawirusem - przyp. PAP) człowieka" - podkreślił naukowiec. Ekspert przypomniał, że kilka tygodni temu pojawiła się informacja o psie z Hongkongu, który miał być zarażony. Okazało się jednak - jak wyjaśnia naukowiec - że "pies się nawdychał, od zapewne kaszlącego właściciela, tego wirusa i przez jakiś czas on się utrzymywał w jego błonach śluzowych, ale potem zniknął, bo nie był w stanie się namnażać u psa."

Rzeczniczka prasowa resortu nauki Katarzyna Zawada powiedziała PAP, że w ciągu najbliższych dwóch tygodni MNiSW planuje zamieszczać w ramach akcji 1-2 filmy dziennie.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

Materiały

Filmy MNiSW w serwisie Facebook

Wideo

{"register":{"columns":[]}}