W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rodzina Ulmów wyniesiona na ołtarze – uroczystość beatyfikacyjna z udziałem kierownictwa MEiN

10.09.2023

Po 20 latach procesu beatyfikacyjnego rodzina Ulmów została wyniesiona na ołtarze. Proces zwieńczyła uroczystość w Markowej z udziałem najwyższych władz państwowych i kościelnych. Rodzina Ulmów uosabia bohaterstwo Polaków w czasie II wojny światowej, którzy narażając własne życie, pomagali swoim żydowskim współbraciom. Beatyfikacja Wiktorii, Józefa oraz ich dzieci jest szansą, aby o tych heroicznych postawach usłyszał cały świat.

Widok z tyłu na wypełniony trzymającymi białe parasole ludźmi plac, przed nimi na podwyższeniu pod daszkiem ołtarz.

Uroczystości w Markowej 

Mszy św. beatyfikacyjnej przewodniczył wysłannik papieski, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, kardynał Marcello Semeraro. Błogosławionymi zostali ogłoszeni: Józef i Wiktoria Ulmowie oraz ich dzieci: Stanisława, Barbara, Władysław, Franciszek, Antoni, Maria oraz dziecko nienarodzone. Uroczystości zgromadziły rzesze wiernych, prawie tysiąc kapłanów, blisko stu biskupów i kardynałów, gości z Polski oraz zagranicy. W wydarzeniu wziął udział Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, Sekretarz Stanu w MEiN Marzena Machałek oraz Dyrektor Generalny Sławomir Adamiec. 

Beatyfikacja rodziny Ulmów jest wydarzeniem bezprecedensowym. Po raz pierwszy w historii cała rodzina została wyniesiona na ołtarze i po raz pierwszy beatyfikowane zostało jeszcze nienarodzone dziecko.

Uroczystości poprzedziło m.in. „Podkarpackie spotkanie młodych” zwieńczone koncertem promującym wartość życia i rodziny. 

Relikwiarz Rodziny Umów

Relikwiarz ma formę drzewa, na którym umieszczone zostały postaci Wiktorii i Józefa Ulmów oraz ich dzieci. Obok znajduje się też przedstawienie ich rodzinnego domu oraz kościoła w Markowej. Ma on 40 cm wysokości i wykonany jest z patynowego brązu. Jego autorką jest Agnieszka Stopyra-Żugaj, absolwentka wydziału rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. 

W sumie zostało wykonanych kilka relikwiarzy beatyfikowanej rodziny. 

Doczesne szczątki całej rodziny, ekshumowane z dotychczasowego grobu w marcu tego roku, będą od tej pory złożone w specjalnym sarkofagu w ołtarzu bocznym kościoła parafialnego pw. św. Doroty w Markowej. 

Ulmowie z Markowej symbolem odwagi i heroizmu Polaków pomagających Żydom w czasie II wojny światowej 

Józef i Wiktoria Ulmowie, mimo świadomości zagrożenia życia, udzielili schronienia Żdyom z okolicy. Zapłacili za to najwyższą cenę. 24 marca 1944 r. zostali rozstrzelani przez niemieckich okupantów

Rodzina Ulmów i ich heroiczne czyny są symbolem bohaterskiej postawy wielu Polaków. W czasie II wojny światowej na ziemiach polskich za pomoc Żydom groziła śmierć. Mimo to wielu naszych rodaków udzielało schronienia i na różne sposoby pomagało Żydom. Wielu z nich zapłaciło za to życiem. 

Beatyfikacja Ulmów jest szansą, aby za pośrednictwem rodziny z Markowej poznać inne historie Polaków ratujących w czasie II wojny światowej ludność żydowską. Według Instytutu Pamięci Narodowej w czasie II wojny światowej za pomoc Żydom zginęło około tysiąca naszych rodaków.

Polacy oraz przedstawiciele innych krajów, którzy w czasie okupacji niemieckiej nieśli pomoc Żydom, otrzymują odznaczenia honorowe przyznawane od 1963 r. przez izraelski Instytut Yad Vashem (hebr. „Miejsce i imię”) – Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów. Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata są osoby nieżydowskiego pochodzenia, które podczas II wojny światowej okazały Żydom bezinteresowną pomoc. Instytut wyróżnił już blisko 30 tys. bohaterów, w tym ponad 7 tys., którzy tworzą najliczniejszą grupę Sprawiedliwych spośród obywateli 51 krajów świata.  

Rodzina Ulmów inspiracją dla współczesnych małżeństw i rodzin

Józef i Wiktoria Ulmowie mogą być inspiracją dla współczesnych rodzin. – Ich miłość realizowana w codzienności może również motywować do otwartości na życie oraz do wzięcia odpowiedzialności za wychowanie młodego pokolenia. Heroiczna postawa miłości wobec bliźnich powinna pobudzać nas do życia nie tyle dla własnej wygody czy chęci posiadania, ale do życia będącego darem siebie dla innych – czytamy w liście pasterskim Konferencji Episkopatu Polski dotyczącym beatyfikacji Czcigodnych Sług Bożych Józefa i Wiktorii Ulmów i ich siedmiorga dzieci.

Upamiętnienie bohaterstwa i męczeństwa rodziny Ulmów

  • 13 września 1995 r. Instytut Yad Vashem w Jerozolimie uhonorował pośmiertnie Józefa i Wiktorię Ulmów tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.
  • W 2010 r. Prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
  • W 2016 r. w Markowej otwarto muzeum ich imienia, które poświęcone jest wszystkim Polakom ratującym Żydów w czasie II wojny światowej.
  • Od 2018 r. w rocznicę tragicznych wydarzeń w Markowej – 24 marca – decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej jest obchodzony Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.
  • Liturgiczne wspomnienie rodziny Ulmów przypada 7 lipca w dzień zawarcia sakramentu małżeństwa przez Józefa i Wiktorię.

Działania MEiN popularyzujące historię rodziny Ulmów

Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotował wiele ciekawych przedsięwzięć upamiętniających beatyfikowaną rodzinę. Wydarzenia będą organizowane we współpracy z wieloma instytucjami. Będą wśród nich: Instytut Pamięci Narodowej, Archiwa Państwowe, Instytut Kolbego oraz Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji Za Granicą. 

Warto wspomnieć tutaj m.in. o już ogłoszonym kilka dni temu konkursie na scenariusz lekcji „Sprawiedliwi z Markowej”. Inicjatywa przygotowane razem z IPN jest skierowana do nauczycieli historii i innych przedmiotów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. 

Zaprosiliśmy również młodzież do udziału w Wojewódzkim Projekcie Edukacyjnym im. Marianny Krasnodębskiej „Sprawiedliwi Lubelszczyzny”. O wszystkich naszych projektach będziemy informować na bieżąco.

Dzięki podpisanemu w kwietniu br. porozumieniu pomiędzy ministrami edukacji Polski i Izraela możliwa będzie również reaktywacja wycieczek żydowskiej młodzieży do Polski. W planie podróży znajdzie zwiedzanie m.in. Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.

Materiały

Niedziela - wywiad z ministrem Przemysławem Czarnkiem
Niedziela​_1694061014189[1].pdf 1.72MB
Dodatek do Niedzieli - Rodzina Ulmów
Dodatek​_do​_Niedzieli​_-​_Rodzina​_Ulmów.pdf 5.75MB

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}