W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Udział Ministra Edukacji i Nauki w obchodach 17. rocznicy śmierci gen. Ryszarda Kuklińskiego

11.02.2021

Dziś, 11 lutego Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek wziął udział w obchodach 17. rocznicy śmierci gen. Ryszarda Kuklińskiego. Szef MEiN złożył kwiaty pod tablicą pamiątkową oraz zwiedził Izbę Pamięci Generała Kuklińskiego.

Minister Przemysław Czarnek i dyrektor muzeum stoją przed szklaną gablotą. W gablocie umieszczone są dwa mundury, dwie czapki żołnierskie, buty, aparat oraz inne rekwizyty.

Zwiedzanie Izby Pamięci Generała Kuklińskiego

Minister Przemysław Czarnek zwiedził ekspozycję w Izbie Pamięci Generała Kuklińskiego. Złożył także kwiaty pod tablicą pamiątkową. 

W ramach obchodów rocznicowych Izba Pamięci Generała Kuklińskiego przygotowała wirtualne zwiedzanie ekspozycji muzealnej. Transmisję ze zwiedzenia będzie można obejrzeć na żywo o godz. 14:00 i 19:00 na portalu Facebook.

Świat zza żelaznej kurtyny w technologii 3D – nowa ekspozycja muzealna

Nowa rozszerzona ekspozycja w Izbie Pamięci Generała Kuklińskiego składa się z kilkunastu przestrzeni. Podczas zwiedzania można w wirtualny sposób przenieść się do gabinetu Sztabu Generalnego w Warszawie, wnętrza kwatery CIA w Langley, na pokład jachtu „Legia” czy do sali sądowej, w której gen. Kukliński został skazany wyrokiem zaocznym na karę śmierci.

Podczas wirtualnej wycieczki spotkamy także sowieckich przywódców spoglądających z trybuny Mauzoleum Lenina czy oficera sztabu pochylonego nad sowieckimi planami uderzenia jądrowego na basen Morza Śródziemnego. Materiały dostępne w Muzeum nie są prezentowane w żadnym innym miejscu.

Sylwetka gen. Ryszarda Kuklińskiego

Ryszard Kukliński, ryzykując życiem swoim i swojej rodziny, zdobył plany agresji sowieckiej na Europę Zachodnią i państwa NATO, a następnie przekazał je USA. Tym samym zapobiegł realizacji sowieckich planów atomowych. Potwierdziły to nie tylko autorytety polityczne, wojskowe i wywiadowcze USA, ale także sowieccy marszałkowie i generałowie.

Ryszard Kukliński zmarł 11 lutego 2004 r. w szpitalu wojskowym w Tampie na Florydzie. 19 czerwca 2004 r. – osobistą decyzją Prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego – urna z prochami bohatera Polski i Ameryki spoczęła w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Prochy Ryszarda Kuklińskiego przewiózł jego pełnomocnik prof. Józef Szaniawski.

{"register":{"columns":[]}}