W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Sektor energetyczny w Polsce wyzwaniem dla młodych pokoleń” – wiceminister Marzena Machałek na konferencji branżowej w Olsztynie

02.06.2022

Zapotrzebowanie na kwalifikacje i kompetencje zawodowe w branży elektroenergetycznej, charakterystyka branży, a także poszukiwane kompetencje zawodowe oraz sytuacja kadrowa w branży elektroenergetycznej to główne zagadnienia konferencji „Sektor energetyczny w Polsce wyzwaniem dla młodych pokoleń”. W wydarzeniu skierowanym do dyrektorów szkół, nauczycieli i doradców zawodowych uczestniczyła wiceminister Marzena Machałek.

wicemister Marzena Machałek przemawia podczas konferencji

– Mam świadomość, że sektor energetyczny wymaga szczególnej troski ze względu na bezpieczeństwo i rozwój naszego państwa. Rozwój sektora energetycznego jest ujęty we wszystkich dokumentach strategicznych polskiego rządu. Jednocześnie, warto podkreślić, że sektor ten nie będzie rozwijać się, jeżeli nie będzie miał dobrze przygotowanych kadr – mówiła Sekretarz Stanu MEiN Marzena Machałek podczas konferencji.

Sekretarz Stanu w MEiN podkreślała, że ponad 50 proc. absolwentów szkół podstawowych podejmuje naukę w szkołach branżowych i technicznych. Efektywna i dobrej jakości edukacja pozwala na kształcenie młodych ludzi zgodnie z oczekiwaniami gospodarki i potrzebami rynku pracy. 

– Podjęcie nauki w szkole branżowej i technicznej jest dużym wyzwaniem. Należy to dzisiaj bardzo mocno podkreślać, ponieważ kwalifikacje nabyte przez młodych ludzi w tych szkołach świadczą o ich wiedzy i umiejętnościach, które mają wpływ na rozwój gospodarki oraz stymulację rynku – dodała Sekretarz Stanu w MEiN.

Wiceminister Marzena Machałek wskazywała, że wymiana informacji między pracodawcami, szkołami i uczniami pozwala na efektywne budowanie kształcenia branżowego i technicznego: –  To duże i ważne wyzwanie dla nas, abyśmy młodych ludzi przygotowywali do podejmowania ról zawodowych, które będą odpowiedzią na wyzwania gospodarki energetycznej w przyszłości – mówiła. 

Sekretarz Stanu w MEiN zapowiedziała również powstanie 120 branżowych centrów umiejętności. Mają one skupiać współpracę szkół, uczelni i branż.

„Sektor energetyczny w Polsce”

Konferencja została zorganizowana przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty i Oddział Energa-Operator SA w Olsztynie przy współudziale Zespołu Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych w Olsztynie, Radę Dyrektorów Szkół Branżowych przy Warmińsko-Mazurskim Kuratorze Oświaty oraz Zespołu Powiatowych Doradców Zawodowych  przy Warmińsko-Mazurskim Kuratorze Oświaty. Wydarzenie było skierowane do dyrektorów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, nauczycieli oraz doradców zawodowych. Uczestnicy paneli eksperckich dyskutowali na temat zapotrzebowania na kwalifikacje i kompetencje zawodowe w branży elektroenergetycznej, poszukiwanych kompetencji zawodowych oraz sytuacji kadrowej w branży elektroenergetycznej. 

Link do transmisji 

Losy absolwentów szkół ponadpodstawowych 

Do końca czerwca zostanie opublikowane szczegółowe podsumowanie raportu o losach absolwentów szkół ponadpodstawowych zawierające informacje o zapotrzebowaniu zawodowym w Polsce. Podsumowanie to będzie skierowane w sposób szczególny do pracodawców i szkół.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}