W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie wiceministra edukacji i nauki Włodzimierza Bernackiego z grupą repatriantów z Rosji, Kazachstanu, Gruzji i Uzbekistanu.

23.07.2021

Dziś, 22 lipca br. odbyło się spotkanie wiceministra edukacji i nauki Włodzimierza Bernackiego z grupą repatriantów z Rosji, Kazachstanu, Gruzji i Uzbekistanu przebywających na kursie adaptacyjno-językowym organizowanym w Warszawie na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.

Spotkanie wiceministra edukacji i nauki Włodzimierza Bernackiego z grupą repatriantów z Rosji, Kazachstanu, Gruzji i Uzbekistanu.
Minister stoi pośród siedzących gości.

– Polityka repatriacyjna Rządu RP jest spełnieniem obowiązku i wynagrodzeniem historycznych krzywd rodakom pochodzącym głównie z terenów azjatyckiej części byłego ZSRR. Doceniamy Państwa trwanie w polskości pomimo deportacji, zesłań i innych prześladowań narodowościowych i politycznych – powiedział wiceminister do uczestników spotkania.

40-osobowa grupa repatriantów przybyła do Polski na zaproszenie samorządów, m.in. Żor, Sopotu, Wrocławia, Warszawy, Sieradza, Wałbrzycha, Gniezna, Koszalina, Starogardu Gdańskiego, Słupska.

Wszyscy wyrażali wdzięczność dla Państwa Polskiego za umożliwienie powrotu do Ojczyzny Przodków. Rodziny podkreślały zaangażowanie szkół i nauczycieli w edukację dzieci, dzięki czemu z powodzeniem zaaklimatyzowały się one w środowisku szkolnym i rówieśniczym.

Minister Edukacji i Nauki udziela repatriantom pomocy przez organizację bezpłatnych kursów języka polskiego i adaptacji w społeczeństwie polskim. Celem kursów jest przygotowanie repatriantów do kontynuowania nauki w Polsce, wejścia na rynek pracy i włączenia się w życie lokalnej społeczności.

MEiN będzie kontynuować działania wspomagające repatriantów w procesie adaptacji w społeczeństwie polskim.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}