W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Świętujmy razem 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja!

03.05.2022

Z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w całej Polsce będą organizowane apele, parady, marsze, spotkania, wykłady i pikniki rodzinne. Na stronach instytucji kultury znajdziemy także bogatą ofertę filmów, prezentacji, scenariuszy lekcji, artykułów i innych materiałów edukacyjnych, które przybliżają historię powstania pierwszej w Europie i drugiej na świecie ustawy zasadniczej.

Grafika z obrazem Jana Matejki po lewej stronie, po prawej stronie napis: 3 maja Święto Konstytucji 3 maja.

Zamek Królewski w Warszawie

Na stronie Zamku Królewskiego dostępne są scenariusze lekcji, filmy oraz karty pracy dla uczniów związane z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja. Zachęcamy również do obejrzenia krótkich filmów edukacyjnych, które przybliżają konkretne zapisy pierwszej w Europie ustawy zasadniczej.

Muzeum Łazienki Królewskie

W Pałacu na Wyspie zostanie udostępniona kopia Konstytucji 3 Maja z 1791 r. wypożyczona z Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie. Zwiedzający będą mogli uczestniczyć także w pikniku historycznym, obejrzeć paradę konną i pokaz kawalerzystów oraz wysłuchać wykładu historycznego. 

Więcej informacji

Narodowe Centrum Kultury

Narodowe Centrum Kultury przygotowało animację objaśniającą obraz Jana Matejki „Konstytucja 3 maja 1791 roku” . Film szczegółowo prezentuje dzieło Matejki i przedstawia jego bohaterów. 

Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego

Muzeum w warszawskim Wilanowie przygotowało spotkania w Drukarni Królewskiej, podczas których zwiedzający dowiedzą się co Pałac Wilanowski miał wspólnego z Ustawą Rządową z 3 maja 1791 roku. Będzie można także własnoręcznie wydrukować preambułę lub dowolny artykuł majowej konstytucji.

Więcej informacji

„Niepodległa. Miejsce Spotkań”

W kawiarnianej przestrzeni w Łazienkach Królewskich o godzinie 15:00 wystąpi Janusz Prusinowski Kompania. Muzycy zagrają do tańca i do posłuchania ulubione melodie. Wybrzmią staropolskie polonezy i wiwaty, śpiewane mazurki i kujawiaki, dzikie oberki i polki, porywające powolniaki, krakowiaki i kozaki.

Więcej informacji 

Instytut Pamięci Narodowej

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki przygotował artykuł pt.: „Konstytucja polskiej wolności”. Wraz z innymi tekstami o Polsce trafi wkrótce – w kilkunastu językach – do mediów w ponad 60 krajach kilku kontynentów, w ramach kolejnej odsłony projektu „Opowiadamy Polskę światu”.

Tekst artykułu

Uchwalenie Konstytucji 3 Maja

Uchwalona przez Sejm Czteroletni (1788-1792) Konstytucja 3 Maja była próbą ratowania Rzeczypospolitej Obojga Narodów po I rozbiorze (1772 r.). Zmieniała ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką i znosiła liberum veto. 

Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną ustawą zasadniczą. Obowiązywała zaledwie rok i upadła po przystąpieniu króla Stanisława Augusta Poniatowskiego do konfederacji targowickiej. 

{"register":{"columns":[]}}