W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szef MNiSW we Wrocławiu: Współpraca ze środowiskiem akademickim jest bardzo potrzebna

13.03.2024

Minister nauki Dariusz Wieczorek spotkał się ze środowiskiem akademickim z Dolnego Śląska. Szef MNiSW rozmawiał ze społecznością uczelnianą m.in. o perspektywach rozwoju szkolnictwa wyższego w Polsce, wyzwaniach stojących przed sektorem nauk oraz sprawach socjalnych. Spotkanie we Wrocławiu jest kolejnym z cyklu spotkań ze społecznością polskich uczelni.

Na schodach stoi duża grupa uśmiechniętych studentów. Pośrodku grupy stoi minister Wieczorek.

Otwarty dialog i współpraca środowiska akademickiego

Wizyta szefa MNiSW we Wrocławiu rozpoczęła się konferencją prasową na Uniwersytecie Przyrodniczym. – To jest kolejne województwo, które odwiedzamy. Zasada jest taka, że spotykamy się z rektorami wszystkich uczelni wyższych, publicznych i niepublicznych. Trzeba dyskutować o problemach różnych środowisk, jeśli chodzi o uczelnie wyższe. Założenie jest takie, że w tym gronie dyskutujemy, co ewentualnie trzeba zmienić, aby poprawić jakość kształcenia i funkcjonowania uczelni – mówił minister Dariusz Wieczorek.

Zapowiedź zmian w ustawie o szkolnictwie wyższym

Szef resortu nauki wspomniał również o planach nowelizacji ustawy o nauce i szkolnictwie wyższym. – Dzisiaj już wiemy, że ustawa wymaga korekt i trzeba wyciągnąć wnioski z tych pięciu lat funkcjonowania tej ustawy, trzeba po prostu zastanowić się, co w tej ustawie zmienić. Chcemy to robić. Chcemy już mieć w połowie roku takie wstępne propozycje dotyczące zmiany tej ustawy.

Współpraca międzynarodowa

Minister Dariusz Wieczorek mówił też o konieczności większego wykorzystania środków europejskich badania i naukę. – Staramy się negocjować w Komisji Europejskiej możliwość wykorzystania środków z Krajowego Planu Odbudowy na badania i rozwój przez uczelnie. Jako resort jesteśmy otwarci na sugestie i pomysły środowiska naukowego, w jaki sposób wykorzystać środki w ramach nowej perspektywy finansowej. Musimy wykorzystać polską prezydencję również do tego, aby polska nauka pokazała się z jak najlepszej strony na arenie europejskiej i żeby ta współpraca na arenie międzynarodowa była na jeszcze lepszym poziomie.

Dialog z władzami uczelni

Podczas spotkania z rektorami uczelni szef resortu nauki podkreślił konieczność przywrócenia dialogu ze środowiskiem akademickim i zachęcał do współpracy na rzecz rozwoju polskiej nauki i szkolnictwa wyższego. – Zapraszamy do dialogu wszystkich. Chcemy, aby środowisko akademickie ściślej ze sobą współpracowało, bez względu na charakter uczelni. Wtedy jest szansa na rozwój regionu oraz na to, by ten potencjał badawczo-rozwojowy uczelni wyższych wykorzystywać. Nie bójcie się tej współpracy. Kolejne lata nie będą łatwe. Demografia jest nieubłagalna. Liczba studentów będzie spadała. Dzisiaj, jeśli chcemy mieć uzasadnienie dla funkcjonowania uczelni i środowiska akademickiego, to ta współpraca jest bardzo potrzebna – mówił minister Dariusz Wieczorek.

NCBR pod nadzorem MNiSW

Szef resortu nauki wspomniał również o przejęciu nadzoru przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego nad Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Przypomniał o głównym zadaniu instytucji, jakim jest wspieranie nauki i biznesu. Minister Dariusz Wieczorek mówił także o konieczności wzmocnienia potencjału centrum oraz jak najlepszym wykorzystaniu NCBR do rozwoju polskiej nauki i gospodarki. – Będę wdzięczny za wszelkie sugestie dotyczące państwa oczekiwań i potrzeb uczelni. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ma być pomostem pomiędzy nauką a przemysłem. Czekamy zatem na Państwa inspiracje. Wspólnie przywrócimy wiarygodność tej instytucji.

Rozmowy ze studentami na temat przyszłości i perspektyw rozwoju

Podczas otwartego spotkania minister Dariusz Wieczorek rozmawiał ze studentami m.in. o przyszłości szkolnictwa wyższego w Polsce. Szef MNiSW mówił też o budowie i modernizacji domów studenckich oraz poprawie warunków socjalnych. - W Polsce mamy 1,3 mln studentów i 100 tys. miejsc w akademikach, z czego 30 tys. jest niewykorzystanych ze względu na stan techniczny. Dlatego chcę, żeby w planach inwestycyjnych uczelnie przestawiły się na remonty i budowę akademików.

Minister zachęcał młodych ludzi do podejmowania aktywności naukowej i społecznej, a także angażowania się w działania samorządów studenckich. Jednocześnie zapewnił studentów o swoim wsparciu na drodze ich edukacyjnej i zawodowej kariery. - Zrobię wszystko, by młodzi ludzie nie wyjeżdżali za granicę na studia i do pracy. Chcę zintensyfikować spotkania dla uczniów szkoły średniej, które będą promować studiowanie na polskich uczelniach.

Spotkanie było przestrzenią wymiany poglądów i spostrzeżeń na temat obecnej sytuacji młodych ludzi. Uczestnicy mogli swobodnie wyrazić swoje obawy i oczekiwania, ale również zadać ważne pytania.

Wzmocnienie potencjału naukowego

Szef MNiSW podczas swojej wizyty w stolicy województwa dolnośląskiego zapewnił o dalszym wsparciu całej społeczności akademickiej oraz kontynuacji działań ministerstwa na rzecz podniesienia jakości szkolnictwa wyższego i nauki w Polsce. – Chcemy przywrócić wspólny dialog. Będziemy te spotkania kontynuować. Jesteśmy otwarci na wasze sugestie i oczekiwania w zakresie udoskonalania polskiej nauki i szkolnictwa wyższego.

MNiSW otwarte na spotkania ze środowiskiem akademickim

Wizyta ministra Dariusza Wieczorka we Wrocławiu to kontynuacja spotkań ze środowiskiem akademickim, zaplanowanych w najbliższych miesiącach w całym kraju. Szef resortu nauki odwiedził już Szczecin, Łódź i Płock.

Do zobaczenia na kolejnych uczelniach!

Zdjęcia (22)

{"register":{"columns":[]}}