W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szef resortu nauki w Wiśle: Nowe technologie to szansa na rozwój gospodarczy Polski

20.05.2024

Za nami 20. jubileuszowa edycja konferencji naukowych „Medical and Sport Technologies” oraz „Majówka Młodych Biomechaników” im. prof. Dagmary Tejszerskiej. Wydarzenie odbywało się od 17 do 19 maja w Wiśle. Spotkanie zgromadziło wielu naukowców, studentów oraz przedstawicieli świata biznesu, którzy rozmawiali na temat szans i wyzwań stojących przed innowacyjnymi technologiami. Na miejscu obecni byli również: minister Dariusz Wieczorek oraz wiceministrowie: Marek Gzik, Maria Mrówczyńska i Andrzej Szeptycki.

Minister Dariusz Wieczorek z Wiceministrami: Marią Mrówczyńską, Andrzejem Szeptyckim, Markiem Gzikiem oraz dwoma mężczyznami stoją przed mikrofonem.

Rozwój nowoczesnych technologii dla zdrowia, bezpieczeństwa i poprawy jakości życia
Wydarzenie było doskonałą przestrzenią do wymiany doświadczeń oraz wzajemnych inspiracji pomiędzy przedstawicielami środowisk inżynierskich, medycznych oraz kultury fizycznej. Stanowiło też niepowtarzalną okazję do prezentacji najnowszych osiągnięć naukowych i technologicznych. To także miejsce do nawiązywania twórczej współpracy pomiędzy różnymi dyscyplinami naukowymi. 

Tematyka konferencji skupiona była wokół takich zagadnień, jak: inżynieria biomedyczna, bioinformatyka, biomechanika, biomechatronika, bioelektronika, biomateriały, wsparcie inżynieryjne dla medycyny, roboty medyczne, technologie wojskowe, technologie sportowe i treningowe, a także technologie dentystyczne. 

- Od 20 lat ta konferencja jest dużym wydarzeniem. Jako kierownictwo Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego cieszy nas fakt, że w tej konferencji uczestniczą naukowcy, studenci i przedstawiciele biznesu. Kluczową sprawą jest komercjalizacja wyników badań naukowych, jak również współpraca uczelni z biznesem. Nowe technologie to szansa na rozwój gospodarczy Polski – powiedział podczas wydarzenia minister Dariusz Wieczorek.

- Wojna za naszą wschodnią granicą wymaga od całego środowiska naukowego nie tylko w Polsce, ale w Europie i na świecie podejmowania szeregu działań, by wprowadzać nowe rozwiązania techniczne po to, aby w przyszłości do tego typu konfliktów nie dochodziło – dodał szef resortu nauki.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wspiera potencjał polskich naukowców
Minister Dariusz Wieczorek podkreślił rolę i znaczenie osiągnieć polskich naukowców oraz studentów w obszarze podejmowanych działań.

- Dzisiaj naukowcy mają pełną swobodę w zakresie prowadzonych badań i realizacji swoich pomysłów. Bardzo nam zależy na tym, żeby wykorzystywać potencjał naszych uczelni. Kluczową sprawą jest to, żeby wdrażać najlepsze pomysły w życie. Naszą rolą jest stworzenie takiego mechanizmu, żeby polscy przedsiębiorcy mogli korzystać z bazy i myśli polskich naukowców – dodał szef resortu nauki.

- Koalicja rządowa stawia na naukę, rozwój, innowację. Nie przez przypadek inne resorty patrzą na nas z zazdrością gdy mówimy, że nakłady na polską naukę wzrosły o blisko 23% - to świadczy o tym, że podjęliśmy dobry kierunek – podkreślał minister Dariusz Wieczorek.

Szef MNiSW zachęcał środowisko akademickie i biznesowe do rozwijania współpracy na rzecz rozwoju polskich badań naukowych.

- Biznes, uczelnie – musicie ze sobą współpracować, żeby wykorzystywać środki z UE. To da napęd dla rozwoju nauki. Musimy wyjść z polską nauką na zewnątrz – do Europy i do świata.

Platforma wymiany doświadczeń i twórczych dyskusji
Wydarzenie zgromadziło wielu przedstawicieli świata nauki i biznesu, a także studentów. W bogatym programie spotkania znalazły się referaty, sesje panelowe oraz dyskusyjne prowadzone przez wybitnych naukowców. 

- W tym roku konferencja gości ok. 300 uczestników. Wyjątkowe jest dla nas grono 10 ministrów i wiceministrów. To wydarzenie to współpraca, rozmowy o zastosowaniu inżynierii biomedycznej w medycynie, sporcie i obronności. Od lat przekłada się to na szereg pomysłów, które znajdują swoje implementacje w przemyśle - powiedział wiceminister nauki Marek Gzik.

- Jesteśmy dumni, że tworzymy przestrzeń do wymiany wiedzy i doświadczeń, sprzyjającą dalszemu rozwojowi naukowemu i praktycznemu w tych dynamicznie rozwijających się dziedzinach. Liczymy na inspirujące dyskusje i wartościowe spostrzeżenia, które przyczynią się do przyszłych innowacji w medycynie i sporcie – dodał sekretarz stanu w MNiSW.

Promowanie innowacyjnych rozwiązań i zacieśnianie naukowej współpracy
Konferencja „Medical and Sport Technologies” oraz „Majówka Młodych Biomechaników” to nie tylko ważne wydarzenie naukowe, ale również wyjątkowa okazja do zacieśnienia współpracy między różnymi dyscyplinami, promowania innowacyjnych rozwiązań oraz wspierania rozwoju młodych talentów w dziedzinie biomechaniki i inżynierii biomedycznej.

Organizatorem wydarzenia jest Towarzystwo Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia.

Obszary działań Towarzystwa Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia (TITDZ)
Działalność Towarzystwa Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia obejmuje przede wszystkim organizację konferencji, warsztatów i innych wydarzeń, które umożliwiają wymianę doświadczeń i wiedzy na temat nowatorskich technologii dla zdrowia.

TITDZ jest otwarte na współpracę z naukowcami, przedstawicielami sektora medycznego oraz biznesu, mając na celu udoskonalanie nowoczesnych rozwiązań poprawiających jakość życia ludzi na całym świecie.

Działania Towarzystwa skupiają także wokół wspierania badań naukowych i edukacji w zakresie innowacyjnych technologii dla zdrowia oraz popularyzacji wiedzy z tego zakresu wśród szerokiej publiczności. Dzięki swojej aktywności, ponad 50 placówek badawczych może realizować ambitne projekty, przyczyniając się do postępu nauki.
Pierwsza konferencja „Majówki Młodych Biomechaników” odbyła się w 2004 roku.  Jej pomysłodawcami byli: prof. dr hab. inż. Dagmara Tejszerska, dr hab. inż. Robert Michnik, prof. PS oraz dr inż. Agata Guzik- Kopyto. Kamil Lorańczyk.
 

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}