W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

To już druga SOWA otwarta we wrześniu! Wodzisław Śląski z małym centrum nauki

06.09.2022

W Muzeum w Wodzisławiu Śląskim została otwarta udostępniona Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA). Do końca 2022 roku planowane jest otworzenie jeszcze sześciu małych centrów nauki.

SOWA w Wodzisławiu Śląskim

W otwarciu Stefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności w Wodzisławiu Śląskim uczestniczył Dyrektor Generalny Ministerstwa Edukacji i Nauki Sławomir Adamiec, który odczytał list od szefa MEiN.

– Jestem pewien, że dzięki innowacyjnym rozwiązaniom technologicznym oraz możliwości swobodnego korzystania z eksponatów, stwarzamy dzieciom i młodzieży optymalne warunki do odkrywania piękna nauki – napisał minister Przemysław Czarnek w liście skierowanym do uczestników uroczystości.

Minister Przemysław Czarnek podkreślił, że idea małych centrów nauki od początku zakładała popularyzację nauki i rozwijanie kompetencji przyszłości wśród najmłodszych odbiorców.

SOWA w Wodzisławiu Śląskim

W skład Wystawy wchodzi 18 eksponatów interaktywnych oraz wyposażenie przestrzeni warsztatowej (Majsternia) służącej swobodnemu eksperymentowaniu i podejmowaniu wyzwań konstruktorskich. Wystawa dotyczy różnych dziedzin nauki, dzięki czemu zwiedzający mogą poznawać rozmaite aspekty świata przyrody, takie jak: ruch, światło, ludzki organizm.

Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności

Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA) to inicjatywa Ministra Edukacji i Nauki realizowana wspólnie z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Celem projektu jest zwiększenie zainteresowania nauką wśród młodych ludzi. Eksponaty przygotowane przez CNK dotyczą różnych dziedzin nauki.

Wystawa ma charakter interdyscyplinarny. Jej uzupełnieniem jest Majsternia. To przestrzeń warsztatowa, w której nie ma gotowych eksponatów. Zwiedzający wybiera z „menu” Majsterni zestaw składający się z zadania do wykonania i pudełka zawierającego potrzebne materiały. Myślą przewodnią Majsterni jest „Myślisz lepiej, niż myślisz”.

32 małe centra nauki

W ubiegłym roku zostały uruchomione dwie pilotażowe Strefy, Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. W 2022 r. planowane jest udostępnienie kolejnych 18 takich placówek. Z kolei w roku 2023 powstanie kolejnych 12 małych centrów nauki.

W sumie w 32 miejscowościach w Polsce powstaną małe centra nauki, które będą promowały ideę uczenia się opartą na samodzielnym poszukiwaniu, eksperymentowaniu i odkrywaniu zjawisk otaczającego nas świata. W placówkach tych wykorzystane zostaną najlepsze doświadczenia edukacyjne i wystawiennicze Centrum Nauki Kopernik.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}