W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Webinar "Otwarta nauka w Programie Horyzont Europa"

24.06.2021

Biuro NCBR w Brukseli działające w partnerstwie z Business & Science Poland zaprasza do udziału w webinarze „Otwarta nauka w Programie Horyzont Europa”, który odbędzie się 29 czerwca (wtorek) w godz. 10.00 - 12.00.

Otwarta nauka jest priorytetem politycznym Komisji Europejskiej (KE) w programie Horyzont Europa, ponieważ poprawia jakość, wydajność i elastyczność badań. Ma ona na celu lepsze rozpowszechnianie i wykorzystywanie wyników badań naukowych i innowacji oraz wsparcie aktywnego zaangażowania społeczeństwa. Kierując się zasadą „otwarte w największym możliwym zakresie, zamknięte tylko w tym koniecznym”, zdecydowano o wprowadzeniu obowiązkowego planu zarządzania danymi, który zapewni zgodność danych badawczych z zasadami FAIR (od angielskich słów: findable, accessible, interoperable, reusable). KE nadal planuje wykorzystywać europejską chmurę dla otwartej nauki, ale postanowiła również o utworzeniu platformy Open Research Europe.

Na koniec spotkania przewidziana jest sesja pytań i odpowiedzi.

Program:

10:00 – 10:10 - Wprowadzenie
Ewa Kocińska-Lange, dyrektor biura NCBR w Brukseli / Bussines & Science Poland

10:10 – 10:40 - Otwarta Nauka w HE oraz Open Research Europe Gateway
Aleksandra Hebda, ekspert, Wydział Nauki i Społeczeństwa, Dyrekcja Generalna ds. Badań Naukowych i Innowacji Komisja Europejska

10:40 – 11:10 - Doświadczenia EOSC i jego przyszłość
dr Aneta Pazik-Aybar, główny specjalista ds. otwartej nauki, Narodowe Centrum Nauki
dr hab. inż. Krzysztof Kurowski, zastępca pełnomocnika dyrektora Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN ds. PCSS

11:10 – 11:40 - Panel dyskusyjny: Dotychczasowe doświadczenia w Polsce w zakresie otwartej nauki (oraz Open Research Europe Gateway)
Moderator:
dr hab. inż. Krzysztof Kurowski, zastępca pełnomocnika dyrektora Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN ds. PCSS
profesor UZ, dr hab. inż. Anna Bazan-Krzywoszańska, Uniwersytet Zielonogórski
profesor UM, dr n. o zdrowiu Dorota Kilańska, Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Jakub Szprot, kierownik Zespołu Platformy Otwartej Nauki w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego

11:40 – 12:00 - Sesja pytań i odpowiedzi

Serdecznie zapraszamy!

Biuro NCBR w Brukseli – Business & Science Poland

Materiały

Rejestracja na wydarzenie
{"register":{"columns":[]}}