W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Grzegorz Wrochna bierze udział w obradach Rady COMPET

27.02.2020

Strategiczny plan innowacji Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii oraz rola badań naukowych i innowacji w „Europejskim Zielonym Ładzie” znajdą się wśród tematów poruszanych podczas obrad Rady ds. Konkurencyjności (COMPET), która odbędzie się w dniach 27 - 28 lutego w Brukseli. Rząd RP reprezentuje podsekretarz stanu w MNiSW Grzegorz Wrochna.

Flagi UE na tle wieżowca

27 lutego – tematem obrad będzie rynek wewnętrzny i przemysł

Europejski Zielony Ład

Podczas sesji publicznej ministrowie przeprowadzą debatę nt. Europejskiego Zielonego Ładu i jego wpływu na przemysł UE.

Europejski Zielony Ład to przedstawiony przez Komisję Europejską pakiet środków, które powinny umożliwić europejskim obywatelom i przedsiębiorstwom czerpanie korzyści ze zrównoważonej zielonej transformacji. Środki, którym towarzyszy wstępny plan najważniejszych działań, obejmują m.in. ograniczenie emisji, inwestowanie w nowatorskie badania i innowacje oraz ochronę środowiska naturalnego w Europie.

Europejski Zielony Ład może stać się nową strategią wzrostu gospodarczego dla UE dzięki inwestycjom w technologie ekologiczne, zrównoważone rozwiązania i nowe przedsiębiorstwa.

Lepsze stanowienie prawa

Rada ma przyjąć nowe konkluzje o lepszym stanowieniu prawa. Konkluzje na ten temat Rada ds. Konkurencyjności przyjmowała już kilkakrotnie. Lepsze stanowienie prawa ma:

  • podwyższyć jakość unijnych uregulowań,
  • bardziej dostroić działania regulacyjne do potrzeb społeczeństwa i biznesu.

Sprawozdanie z funkcjonowania jednolitego rynku

Ministrowie omówią sprawozdanie z funkcjonowania jednolitego rynku za 2019 r. Dyskusja jest częścią unijnego cyklu koordynowania polityki gospodarczej i fiskalnej. Sprawozdanie podkreśla, jak ważne dla funkcjonowania jednolitego rynku są reformy strukturalne na szczeblu państw członkowskich.

28 lutego – tematem obrad będą badania naukowe

Strategiczny plan innowacji EIT

Ministrowie będą rozmawiać o strategicznym planie innowacji Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT). Mają wypracować stanowisko Rady na potrzeby negocjacji z Parlamentem Europejskim.

Europejski Instytut Innowacji i Technologii powstał w 2008 r. Skupia wiodące uczelnie, laboratoria badawcze i firmy. Tworzą one partnerstwa zwane wspólnotami wiedzy i innowacji. Instytut oraz wspólnoty wiedzy i innowacji będą mieć swój udział w przyszłym programie ramowym „Horyzont Europa”.

Współpraca międzynarodowa w dziedzinie badań i innowacji

Ministrowie przeprowadzą też debatę o strategicznym podejściu do współpracy międzynarodowej w dziedzinie badań i innowacji. Debata ma pomóc w pracach nad uczestnictwem państw trzecich w programach UE.


Rada ds. Konkurencyjności (COMPET)

Rada ds. Konkurencyjności pracuje nad zwiększaniem konkurencyjności i wzrostu w UE. Zajmuje się 4 ważnymi dziedzinami polityki: rynkiem wewnętrznym, przemysłem, badaniami i innowacjami oraz przestrzenią kosmiczną.

Zależnie od tematyki obrad na forum Rady ds. Konkurencyjności zbierają się ministrowie ze wszystkich państw członkowskich odpowiedzialni za handel, gospodarkę, przemysł, badania i innowacje lub przestrzeń kosmiczną. W posiedzeniach uczestniczą także właściwi komisarze europejscy.

Posiedzenia odbywają się co najmniej 4 razy w roku.

{"register":{"columns":[]}}