W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Marzena Machałek odwiedziła Centrum Małego Dziecka i Rodziny w Warszawie

04.02.2021

Dziś, 4 lutego wiceminister edukacji i nauki, Pełnomocnik Rządu do spraw wspierania wychowawczej funkcji szkoły i placówki, edukacji włączającej oraz kształcenia zawodowego Marzena Machałek odwiedziła Centrum Małego Dziecka i Rodziny w Warszawie. Centrum zostało uruchomione w listopadzie ubiegłego roku przez EZRA UKSW. Placówka realizuje innowacyjny model opieki, skoncentrowany na rodzinie, wzmacnianiu kompetencji rodziców oraz budowaniu w nich wiary we własne możliwości i skuteczności we wspieraniu rozwoju swojego dziecka.

Wiceminister Marzena Machałek odwiedziła Centrum Małego Dziecka i Rodziny w Warszawie

– Dzieci są wspólną troską kilku resortów: Ministerstwa Edukacji i Nauki, Rodziny i Polityki Społecznej oraz Zdrowia. Natomiast Centrum Małego Dziecka i Rodziny prowadzone przez EZRA UKSW to przykład współpracy międzyresortowej na poziomie lokalnym. Model opieki realizowany na Bielanach pokazuje, że można skutecznie rozwiązywać problemy związane ze zdrowiem psychicznym dzieci, o ile skoncentrujemy się na kompleksowej pomocy całej rodzinie. Cieszę się, że możemy w praktyce obserwować rezultaty takiego podejścia, które jest też spójne z wypracowanym w MEiN założeniami współczesnej koncepcji WWR – mówiła na spotkaniu wiceminister Marzena Machałek.

Model EZRA UKSW jest zgodny z założeniami współczesnej koncepcji WWR (wczesnego wspomagania rozwoju) wypracowanej w ramach prac zespołów Ministerstwa Edukacji i Nauk, która opiera się na budowaniu więzi rodzica z dzieckiem. Centrum, w zaledwie 3 miesiące od uruchomienia, wspiera już 40 rodzin z dziećmi do 3 roku życia. Docelowo planuje objąć opieką 200 rodzin rocznie.

– Nasz model jest nowy. Zakłada wsparcie całej rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka oraz wykorzystuje ogromny potencjał, który znajduje się w relacji rodzic-dziecko. W Centrum na Szamockiej obserwujemy w praktyce, jak te założenia się sprawdzają i jakie przynoszą rezultaty – mówi dr Tomasz Rowiński, prezes EZRA UKSW. – Wierzymy, że obrany przez nas kierunek jest słuszny – skutecznie pomagamy na Bielanach, gdzie w ciągu 2 lat od uruchomienia naszej placówki, liczba pacjentów w innych poradniach zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży wśród mieszkańców Dzielnicy Bielany, spadła ponad dwukrotnie – dodaje dr Rowiński.  

Budowanie więzi rodzica z dzieckiem i wspieranie jego rozwoju od najmłodszych lat zapobiega wystąpieniu u niego w przyszłości kryzysów psychicznych. Specjaliści pracujący w Centrum Małego Dziecka i Rodziny szczególną uwagę przywiązują do tworzącej się więzi emocjonalnej pomiędzy dzieckiem a rodzicami, która jest swoistą matrycą dla wszystkich innych relacji dziecka w przyszłości. Zespół terapeutów rodzinnych towarzyszy również rodzinom jak i rodzicom na drodze rozwoju ich relacji jak i całego systemu rodzinnego. Rolą specjalistów jest pobudzanie i rozwijanie w rodzicach umiejętności, dzięki którym zapewnią oni swojemu dziecku, w znanym mu środowisku, edukację i rozwój.

{"register":{"columns":[]}}