W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Włodzimierz Bernacki uczestnikiem drugiego dnia Kongresu 590

06.10.2021

W środę, 6 października br. wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki uczestniczył w debacie pt. „Ustawa 2.0 – kontynuacja” podczas odbywającego się w Warszawie Kongresu 590. Podczas dyskusji wiceminister odniósł się do najważniejszych kwestii dotyczących nauki i szkolnictwa wyższego.

Na scenie siedzą trzej prelegenci. Przed nimi stoliki, na których stoją szklanki z wodą. Pomarańczowo-niebieskie to z trójkątną biało-czerwoną flagą.

W trakcie drugiego dnia kongresu, który odbywał się pod hasłem „Nowe możliwości”, Sekretarz Stanu w MEiN  Włodzimierz Bernacki zabrał głos na temat Ustawy 2.0, zwanej Konstytucją dla Nauki. Zwrócił uwagę na konieczność nowelizacji tej ustawy. - Od środowiska akademickiego płyną już w tej kwestii uwagi i na poziomie systemowym jest już kilka zasadniczych wniosków, które nakazują podjęcie działań w celu zmian w ustawie. Będzie to miało miejsce w przyszłym roku – mówił wiceminister Włodzimierz Bernacki.

Wiceminister mówił również o procesie ewaluacji uczelni wyższych. To temat, który jest jednym z mocniej dyskutowanych kwestii w środowisku uczelnianym. - Ocena będzie ważyła na przyszłości instytutów badawczych i szkół wyższych w latach następnych. Z oceną wiążą się uprawnienia do określonej subwencji, czy prawa do prowadzenia określonych kierunków studiów, czy nadawania stopni naukowych. To w tej chwili najbardziej angażuje ministerstwo – podkreślał sekretarz stanu Włodzimierz Bernacki.

Podczas debaty zwrócono także uwagę na strukturę zatrudnienia na uczelniach. Wiceminister Włodzimierz Bernacki mówił o tym, że często profesor jest za drogi dla uczelni, więc na niektórych uczelniach większość pracowników to doktorzy lub doktorzy habilitowani.  - Jest stosunkowo niewielka liczba młodych pracowników nauki. Jest to zjawisko niepokojące. Chcemy przyciągnąć młodych ludzi do pracy na uczelniach między innymi podwyżkami płac, dostępnością grantów, czy też uczestnictwem w projektach zagranicznych. Trzeba zmierzać do tego, by pozyskać młode pokolenie dla nauki. Dobrze wykształceni ludzie uciekają do ośrodków badawczych w innych krajach. A to państwo wykłada środki na wykształcenie młodych naukowców. Musimy tych ludzi zatrzymać – podkreślił wiceminister.

Dzień wcześniej gościem kongresu był Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek. Relacja z tego wydarzenia jest dostępna pod linkiem.

{"register":{"columns":[]}}