W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wielki Test o Piłce Nożnej – znamy zwycięzców!

18.11.2022

Drużyna uczniów z Pomorza Zachodniego pod wodzą Lei Oleksiak najlepiej poradziła sobie z pytaniami na temat historii futbolu i zwyciężyła w Wielkim Teście Wiedzy o Piłce Nożnej. Eliminacje do testu odbywały się w ramach programu „Poznaj Polskę na Sportowo”. Zwycięzcy przekazali nagrodę na rzecz Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych.

Oświetlone na niebiesko studio, na lustrzanej podłodze stoi grupa ludzi, w środku kilkoro dzieci w białych koszulkach trzyma tabliczkę z napisem 30 000 zł, za nimi kobieta trzyma rozpostarty biało-czerwony szalik z napisem Polska, po bokach dwóch mężczyzn w garniturach.

Zwycięzcy Wielkiego Testu 

Podczas Wielkiego Testu o Piłce Nożnej widzowie i uczestnicy mogli sprawdzić swoją wiedzę dotyczącą historii futbolu. W rywalizacji wzięło udział 16 drużyn ze wszystkich województw. Zespoły zostały wyłonione podczas eliminacji wojewódzkich. Kapitanami drużyn byli sportowcy, aktorzy i dziennikarze.

W rywalizacji zwyciężyła drużyna z województwa zachodniopomorskiego. Przewodziła jej aktorka Lea Oleksiak. Zwycięskiej drużynie gratulacje przekazali Dyrektor Generalny Ministerstwa Edukacji i Nauki Sławomir Adamiec oraz Zastępca Sekretarza Generalnego PZPN Marek Łukiewski. Wręczając symboliczny czek, Dyrektor Generalny MEiN powiedział: – W imieniu Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka i Prezesa PZPN bardzo serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom wspaniałej wiedzy i wspaniałej radości, którą przenosimy do Kataru. Czekamy na sukces i podążamy za marzeniami. Gratulujemy Wam bardzo serdecznie.

Wygrana drużyna swoją nagrodę – 30 tys. zł – przeznaczyła na rzecz Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych.

Wielki Test Wiedzy o Piłce Nożnej

W ramach przedsięwzięcia „Poznaj Polskę na sportowo” PZPN przygotował materiały edukacyjne oraz zorganizował quiz wiedzy dotyczący piłki nożnej. W inicjatywie mogli wziąć udział wszyscy uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych, niezależnie od tego, czy trenują piłkę nożną w klubach, czy są po prostu kibicami.

Quiz składał się z 3 etapów:

  • etap online – został podzielony na 3 kategorie wiekowe (6-9 lat, 10-14 lat, 15-19 lat). Uczestnicy odpowiadali na 11 pytań. Zwycięzcami pierwszego etapu zostało 25 uczniów i 25 uczennic z najlepszym wynikiem w swoim województwie. Zostali oni zaproszeni do kolejnego etapu, który był rozgrywany od 10 października do 7 listopada;
  • etap wojewódzki – w tym etapie wzięło udział  łącznie 50 osób z różnych kategorii wiekowych. Zwycięzcami zostali uczniowie, którzy odpowiedzieli najszybciej na zadane pytania;
  • Wielki Test Wiedzy o Piłce Nożnej – finał zmagań odbył w studiu TVP. Łącznie uczestnicy rywalizowali w 5 rundach. 

„Poznaj Polskę na sportowo” 

Program „Poznaj Polskę na sportowo” umożliwił ponad 19 tys. uczniów (19 069) udział w meczach piłki nożnej. O sfinansowanie wyjazdu na wydarzenia sportowe mogły ubiegać się kluby sportowe zrzeszone w Polskim Związku Piłki Nożnej, których członkami są uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Od 28 września do 16 listopada w projekcie wzięły udział 423 kluby sportowe.

Najchętniej oglądaną rozgrywką sportową był mecz Polska – Chile. Wzięło w nim udział ponad 10 tys. osób (10 673) z 259 klubów z całej Polski. 
Program realizował Polski Związek Piłki Nożnej. 

Misją programu było wspieranie lokalnego patriotyzmu i budowanie przywiązania do swojej małej ojczyzny. Kluby piłkarskie to jeden z kluczowych elementów integrujących lokalną społeczność. Wokół drużyn piłkarskich tworzą się społeczności, które podtrzymują tradycje i zwyczaje. Podobnie jest z reprezentacją narodową, która wspiera budowanie wspólnoty narodowej. Sportowe sukcesy, szczególnie piłkarskie to część naszej historii. 

Wśród założeń przedsięwzięcia były także: 

  • promocja wśród uczniów pozytywnych wzorców jakie niesie ze sobą sport, tj. determinacji, wytrwałości, woli walki, konsekwencji, dyscypliny pracy,
  • przedstawienie dydaktycznej i wychowawczej funkcji sportu,
  • przekazanie wiedzy na temat uniwersalnych wartości sportu, historii sportu, w szczególności piłki nożnej,
  • promocję wśród uczniów zdrowego i aktywnego trybu życia.
     

Wideo

Zdjęcia (16)

{"register":{"columns":[]}}