W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizja przyszłości – czysta energia bez obciążania środowiska

10.01.2022

„Sztuczne słońce” czyli reaktor fuzji jądrowej Tokamak EAST (Experiential Advanced Superconducting), który zainstalowany jest w mieście Hefei w Chinach, na początku roku przeszedł kolejny test.

Chińskim naukowcom udało się osiągnąć temperaturę 70 milionów stopni Celsjusza i utrzymać ją przez 17 min i 36 sekund.

„W eksperymencie przeprowadzonym w pierwszej połowie 2021 r. osiągnęliśmy temperaturę plazmy 120 milionów stopni Celsjusza przez 101 sekund. Tym razem stabilna praca plazmy była utrzymywana przez 1056 sekund w temperaturze zbliżonej do 70 milionów stopni Celsjusza, kładąc solidne naukowe i eksperymentalne podstawy pod działanie reaktora termojądrowego." – powiedział Gong Xianzu, badacz z Instytutu Fizyki Plazmy Chińskiej Akademii Nauk, który kierował najnowszym eksperymentem.

Tokamak wykorzystuje silne pole magnetyczne do zamknięcia izotopów wodoru w kulistym kształcie, podobnym do wydrążonego jabłka, które są podgrzewane przez mikrofale do plazmy w celu wytworzenia fuzji. Plazma, która często określana jest jako czwarty stan skupienia po ciele stałym, ciekłym i gazowym – powstaje, gdy atomy w gazie ulegają jonizacji. To właśnie w plazmie pierwiastki mogą się łączyć i generować energię.

Również w Polsce kilkanaście ośrodków naukowych zajmuje się badaniami fuzyjnymi. Nasz kraj, tak jak i inne kraje członkowskie Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (Euroatom) może brać udział w przetargach i walczyć o udział w badaniach. Udział tych krajów koordynowany jest przez instytucję Fusion For Energy (F4E).

Naukowcy z Politechniki Łódzkiej są zaangażowani w stworzenie tokamaka ITER - eksperymentalnego reaktora termonuklearnego, który powstaje w Cadarache na południu Francji, a który ma być podstawą dla przyszłych elektrowni termojądrowych.

Zespół z Politechniki Łódzkiej projektuje dla ITER systemy sterowania i akwizycji danych wykorzystując nowoczesną technologię i standardy. Będzie to oprogramowanie przetwarzające obrazy z kamer, system do transmisji danych i ich archiwizacji.

Warto również nadmienić, że badacze z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, którzy uczestniczą w pracach międzynarodowego konsorcjum zaproponowali i opracowali metodę pomiaru trytu bezpośrednio w jednym z proponowanych materiałów paliworodnych.

Również Instytut Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy oraz Instytut Fizyki Jądrowej w Krakowie, prowadzą prace zlecone przez F4E. Dotyczą one projektu urządzenia, które służyć będzie do pomiaru przestrzennego rozkładu neutronów emitowanych z plazmy ITER-a (to tzw. Radialna Kamera Neutronowa). W szczególności zadaniem badaczy będzie wybór odpowiednich detektorów, budowa prototypu i opracowanie systemu kalibracji.

Według ekspertów budowa reaktora, pomoże rozwiązać problem produkcji czystej energii elektrycznej. W praktyce oznacza to, że w przyszłości przy pomocy tokamaków można będzie wytwarzać energię elektryczną bez obciążania środowiska.

Źródło: pap.pl

{"register":{"columns":[]}}