W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wojewódzki Projekt Edukacyjny im. Marianny Krasnodębskiej „Sprawiedliwi Lubelszczyzny” – zapraszamy do udziału!

08.09.2023

W Kuratorium Oświaty w Lublinie odbył się briefing prasowy dotyczący Wojewódzkiego Projektu Edukacyjnego im. Marianny Krasnodębskiej „Sprawiedliwi Lubelszczyzny”. W wydarzeniu uczestniczył minister Przemysław Czarnek.

Za drewnianym stołem stoi minister Czarnek, mężczyzna w garniturze i kobieta w niebieskiej marynarce, minister podaje siedzącej przed nim kobiecie w czarnej kamizelce dokument w ramkach.

Szef MEiN zaprosił uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych z Lubelszczyzny w Wojewódzkim Projekcie Edukacyjnym im. Marianny Krasnodębskiej „Sprawiedliwi Lubelszczyzny”. 

– Ogłoszenie tego projektu zbiega się z wielkim wydarzeniem, które odbędzie się już 10 września w Markowej. Mowa tu o beatyfikacji rodziny Ulmów, na którą wszystkich serdecznie zapraszam. Będzie to wydarzenie szczególne. Po pierwsze – na ołtarze zostanie wyniesiona cała polska rodzina. Po drugie – wśród beatyfikowanych będzie nienarodzone dziecko. Po trzecie – wydarzenie przypomina o tym, jak wyglądały relacje polsko-żydowskie w czasie Holokaustu. Na to zwraca uwagę również pani Marianna Krasnodębska swoim życiem i swoim świadectwem – powiedział podczas spotkania minister Przemysław Czarnek.

Wojewódzki Projekt Edukacyjny im. Marianny Krasnodębskiej „Sprawiedliwi Lubelszczyzny”

Celem projektu jest upowszechnianie wiedzy na temat roli mieszkańców Lubelszczyzny, którzy podczas II wojny światowej ratowali osoby pochodzenia żydowskiego przed eksterminacją.  

Inicjatywa jest skierowana do uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych z województwa lubelskiego.

Zadaniem uczestników będzie wykonanie pracy w jednej lub dwóch kategoriach:

  • nagranie filmu lub przygotowanie prezentacji multimedialnej ukazującej działania osób ze społeczności lokalnej na rzecz ratowania obywateli narodowości żydowskiej na terenie Lubelszczyzny podczas II wojny światowej,
  • przygotowanie projektu wpinki okolicznościowej odzwierciedlającej cele powyższego przedsięwzięcia.

Link do strony z zamieszczonym projektem należy przesłać do 9 października 2023 r. na adres e-mail: projekt@kuratorium.lublin.pl 

Prace będą oceniane pod względem zawartości merytorycznej, kreatywności i walorów artystycznych. 

Informacje o wynikach projektu będą opublikowane na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Lublinie. 

Organizatorem przedsięwzięcia jest Lubelski Kurator Oświaty we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział IPN w Lublinie, Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Centrum Jana Pawła II w Lublinie.

Kpt. Marianna Krasnodębska

Projektowi patronuje kpt. Marianna Krasnodębska, ps. „Wiochna”, która w czasie II wojny światowej wraz ze swoimi braćmi pomagała Żydom z getta piaseckiego. Jej rodzina (Jaroszowie) ukrywała także Żydów w swoim gospodarstwie. Za pomoc zostali odznaczeni medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” w 2001 r.

Wideo

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}