W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Women in Tech Summit 2018 - międzynarodowa konferencja nie tylko dla kobiet

28.11.2018

Ponad 1000 odwiedzających, 100 mówców z całego świata, 100 sesji plenarnych i warsztatowych oraz wiele ciekawych wydarzeń towarzyszących - tak w skrócie można podsumować konferencję "Perspektywy – Women in Tech Summit 2018", która odbyła się w Warszawie 27‒28 listopada. Gościem honorowym była Maria Gabriel, komisarz ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego było partnerem tego przedsięwzięcia dedykowanego kobietom w branży IT i TECH.

Grafika - kolorowe kwadraty i napis Perspektywy Women in Tech Summit

Dedykowane kobietom

Organizowana przez Fundację Edukacyjną Perspektywy konferencja jest pierwszym tego typu wydarzeniem w regionie Europy Środkowej i Wschodniej oraz Azji Środkowej. Jej celem jest wsparcie innowacyjności w obszarze IT i nowych technologii, a także międzynarodowa promocja Polski jako miejsca edukacji informatycznej wysokiej jakości. W konferencji wzięło udział ponad tysiąc utalentowanych kobiet z Europy i Azji Środkowej –  studentek, przedstawicielek środowiska akademickiego i branży IT, ekspertek świata innowacji i polityki publicznej.

Sesje plenarne, warsztaty i debaty towarzyszące WiTS 2018 dotyczyły głównie przyszłości IT i Big Engineering, umożliwiały zdobycie najnowszej wiedzy branżowej, pomagały rozwinąć globalną sieć kontaktów i zaplanować kolejne etapy kariery. Wielokrotnie podkreślano rolę, jaką mają do odegrania kobiety w procesie mądrego rozwoju technologicznego. MNiSW wraz z NCBR, NAWA i OPI zorganizowało specjalną strefę, gdzie można było uzyskać informacje o inicjatywach resortu i podległych agencji.

Przyszłość we współpracy - Doktorat Wdrożeniowy

Wsparcie rozwoju technologicznego i zwiększenie współpracy nauki z gospodarką to jedne z ważniejszych celów, jakie stawia sobie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Już od ponad roku solidny most miedzy nauką a biznesem pomagają budować uczestnicy ministerialnego programu Doktorat Wdrożeniowy. Jego celem jest kształcenie przyszłych naukowców, którzy przyczynią się do powstania innowacyjnych technologii. Do pierwszej edycji programu przystąpiło 385 doktorantów i 239 firm – w tym 61 spółek skarbu państwa. W ramach programu powstają ciekawe, mające zarówno naukowe, jak i praktyczne znaczenie doktoraty. Głównym założeniem programu jest przygotowanie rozprawy doktorskiej, która usprawni działanie przedsiębiorstwa. Doktorant współpracuje z dwoma opiekunami – naukowym i przemysłowym. Otrzymuje podwójne wynagrodzenie. Jedno – za pracę w przedsiębiorstwie, drugie – w ramach stypendium z MNiSW. Odpowiada ono minimalnemu wynagrodzeniu zasadniczemu asystenta na uczelni publicznej – i wynosi 2450 zł. Do I edycji programu przystąpiło w sumie 239 firm. Przodują wśród nich: Grupa Azoty zatrudniająca 11 doktorantów, Comarch S.A. ‒ 7, a także Wrocławskie Centrum Badań EIT+ ‒ 5 osób. Najliczniejsza grupa doktorantów wdrożeniowych – bo aż 64 – kształci się na Politechnice Warszawskiej i Politechnice Śląskiej. Na drugim miejscu znalazła się AGH, gdzie jest ich 53.

Ulgi dla innowacji

Dzięki zachętom finansowym wprowadzonym w dwóch ustawach o innowacyjności (2016 i 2017 r.) przedsiębiorcy mają możliwość odliczania od podstawy opodatkowania 100 proc. wydatków na przeznaczonych na badania i rozwój. Ustawy wychodzą także naprzeciw postulatom środowiska naukowego, zwiększając zakres działania spółek celowych tworzonych przez uczelnie i instytuty PAN o działalność gospodarczą i dereguluje procedury w zakresie ustalania Polskiej Mapy Drogowej Infrastruktury Badawczej. Naszym celem było zdecydowane zwiększenie wsparcia dla działalności badawczo-rozwojowej i zachęcenie naukowców do włączania się we współpracę z biznesem. Co ważne, przygotowana przez nas nowelizacja przepisów została najwyżej oceniona w raporcie podsumowującym dorobek działań deregulacyjnych obecnego rządu, przygotowanym przez ekspertów Centrum Monitoringu Legislacji Pracodawców RP.

Materiały

Więcej informacji w serwisie Women In Tech Summit
{"register":{"columns":[]}}