W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wręczenie certyfikatów uczestnikom szkoleń „Szlaki Nadziei – Armia gen. Andersa”

28.06.2023

Sekretarz Stanu Dariusz Piontkowski i wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Mateusz Szpytma wręczyli certyfikaty nauczycielom, którzy uczestniczyli w szkoleniach „Szlaki Nadziei – Armia gen. Andersa”. Przedsięwzięcie to wspólny projekt IPN i MEiN.

Zdjęcie zbiorowe, na sali pod ścianą stoi duża grupa ludzi.

Wiceminister Dariusz Piontkowski przypomniał o roli szkoły w kształtowaniu postaw patriotycznych wśród uczniów. Zachęcał również nauczycieli do korzystania z nowoczesnych narzędzi dydaktycznych, które usprawnią i uatrakcyjnią proces edukacji historycznej.

– Ministerstwu Edukacji i Nauki zależy na tym, aby nauczyciele różnych przedmiotów byli jak najlepiej przygotowani do prowadzenia zajęć z młodzieżą. Historia się nie zmienia, ale sposób opowiadania o niej ciągle ulega modyfikacji. Zmienia się świat wokół nas, zmieniają się technologie. Nauczyciele muszą nieco przekształcić sposób przekazywania tej wiedzy. Dotarcie do młodych z informacjami dotyczącymi historii nie jest najłatwiejsze, dlatego warto korzystać z tych nowoczesnych narzędzi, by zachęcić młodych do odkrywania przeszłości naszego narodu – powiedział do uczestników warsztatów wiceminister Dariusz Piontkowski.

„Szlaki Nadziei – Armia gen. Andersa” – szkolenia dla nauczycieli

Szkolenia były adresowane do nauczycieli przedmiotów humanistycznych. W ramach wykładów prowadzący przypomnieli o wysiłku zbrojnym Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej – polscy żołnierze walczyli na wszystkich jej frontach w imię solidarności z innymi zniewolonymi narodami. Omówiono także losy ludności cywilnej ewakuowanej z ZSRS wraz z armią gen. Andersa.

Głównym założeniem szkolenia było poszerzenie i wzbogacenie wiedzy historycznej o materiały edukacyjne przygotowane przez IPN. Uczestnicy poznali również metody oraz narzędzia dydaktyczne, która pomogą im w realizacji zajęć lekcyjnych. Szkolenia były również okazją do wymiany doświadczeń i czerpania wzajemnej inspiracji. Rozwiązania wypracowane podczas spotkań z powodzeniem będzie można wykorzystać w pracy edukacyjnej z uczniami. 

Warsztaty odbywały się w kilkunastu miastach w Polsce. Wzięło w nich udział łącznie 285 nauczycieli.

Cykl szkoleń został podzielony na dwie części prowadzone w rocznych odsłonach. Kolejną edycję zaplanowano na kolejny rok szkolny.

Więcej o inicjatywie

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}