W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wręczenie powołań do pracy w Szkołach Europejskich

10.07.2023

Wiceminister Tomasz Rzymkowski oraz dyrektor ORPEG Justyna Kralisz wręczyli skierowania do pracy w Szkołach Europejskich w Brukseli i Luksemburgu nauczycielom, którzy wygrali tegoroczny konkurs ogłoszony przez Ministra Edukacji i Nauki. Obecnie Szkoły Europejskie skupiają ok. 700 uczniów uczących się języka polskiego.

Za drewnianym stołem siedzi wiceminister Rzymkowski i kilka osób, za nimi pod ścianą baner z napisem ORPEG.

– Zebraliśmy się dzisiaj na bardzo podniosłej i bardzo ważnej uroczystości – wręczeniu aktów powołania dla nauczycieli delegowanych do Szkół Europejskich – powiedział wiceminister Tomasz Rzymkowski podczas wydarzenia. 

Sekretarz Stanu w MEiN podkreślił, że w tym roku więcej nauczycieli będzie pracować w Szkołach Europejskich, dzięki czemu powiększy się grupa młodzieży, która będzie mogła uczyć się języka polskiego. – W tym roku udało nam się czterokrotnie zwiększyć liczbę nauczycieli delegowanych. Zamierzamy w przyszłym roku tę tendencję utrzymać, żeby jak najwięcej polskiej młodzieży miało kontakt z językiem polskim i korzystało ze Szkół Europejskich. 

Wiceminister Tomasz Rzymkowski wyraził nadzieję, że praca w Szkołach Europejskich będzie dla nauczycieli ważnym etapem rozwoju zawodowego, którzy zaowocuje nowym doświadczeniem, satysfakcją i siecią kontaktów. 

Szkoły Europejskie

Rozróżniamy dwa typy szkół prowadzących edukację europejską w państwach członkowskich Unii Europejskiej:

  • Szkoły Europejskie
  • Akredytowane Szkoły Europejskie

Szkoły Europejskie są oficjalnymi instytucjami edukacyjnymi kontrolowanymi wspólnie przez rządy państw członkowskich Unii Europejskiej. Zapewniają wielojęzyczną i wielokulturową edukację dzieciom, których rodzice są zatrudnieni w instytucjach i agencjach Unii Europejskiej. Wspólnymi organami Szkół Europejskich są:

  • Rada Zarządzająca – w skład której wchodzą przedstawiciele na szczeblu ministerialnym każdego z państw członkowskich, upoważnieni do zaciągania zobowiązań w imieniu rządu danego państwa,
  • Sekretarz Generalny – reprezentuje Radę Zarządzającą i jest wybierany co trzy lata,
  • Rady Wizytatorów – jedna do spraw szkoły podstawowej i przedszkola, a druga do spraw szkoły średniej.

Misja Szkół Europejskich

Misją Szkół Europejskich jest rozwijanie w uczniach poczucia wspólnoty z innymi Europejczykami, przy jednoczesnej pełnej akceptacji swojej odrębności narodowej i kulturowej. Ma temu służyć organizacja nauczania. Przebywając w środowisku międzynarodowym i wielokulturowym, dzieci uczą się języka ojczystego z poszanowaniem własnych tradycji, mając jednocześnie poczucie wspólnoty z innymi kolegami w ramach Zjednoczonej Europy. Uczniowie tej samej narodowości uczą się w tzw. sekcji.

W większości Szkół Europejskich funkcjonuje sekcja angielska, francuska i niemiecka. Pozostałe sekcje są tworzone dopiero wtedy, gdy jest wystarczająco duża liczba uczniów jednej narodowości. Stąd też Szkoły Europejskie różnią się liczbą sekcji.

Sekcja polska funkcjonuje w Szkole Europejskiej Bruksela I oraz w Szkole Europejskiej Luksemburg I. W pozostałych szkołach polskie dzieci są uczone języka polskiego, jako ojczystego, natomiast uczęszczają do sekcji językowej wybranej przez rodziców. Zapisy do Szkół Europejskich odbywają się bezpośrednio w szkołach.

W skład Szkoły Europejskiej wchodzi:

  • dwuletnie przedszkole,
  • pięcioletnia szkoła podstawowa,
  • siedmioletnia szkoła średnia.

Obecnie mamy 13 Szkół Europejskich w takich państwach jak Luksemburg –  2, Belgia – 5, Włochy – 1, Niemcy – 3, Niderlandy – 1 i Hiszpania – 1. Uczy się w nich ponad 700 polskich uczniów, przy czym 418 uczniów w Szkole Europejskiej Bruksela I, zaś 221 uczniów w Szkole Europejskiej Luksemburg I (stan na dzień 30.09.2022 r.).

Nauczyciele w Szkołach Europejskich

Nauczyciele pracujący w Szkołach Europejskich są skierowani przez ministrów edukacji swoich państw, po spełnieniu wymogów formalnych związanych z wykształceniem i doświadczeniem zawodowym. Muszą biegle władać przynajmniej jednym z języków urzędowych: angielskim, francuskim lub niemieckim. Nauczyciele przedmiotów nauczanych w grupach mieszanych językowo (przedmioty artystyczne, wychowanie fizyczne), pedagodzy szkolni oraz dyrektorzy szkół i ich zastępcy muszą władać biegle dwoma językami urzędowymi Szkół Europejskich.

Nauczyciel jest kierowany do pracy w Szkole Europejskiej na okres 2 lat, z możliwością przedłużenia kontraktu do maksymalnie 9 lat. W szczególnie uzasadnionych sytuacjach kontrakt ten może zostać wydłużony o 3 lata.

Polscy nauczyciele skierowani przez Ministra Edukacji i Nauki do pracy w Szkołach Europejskich są zatrudniani przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą po przeprowadzeniu postępowania konkursowego.

Wideo

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}