W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

XXVIII sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży z udziałem wiceministra Włodzimierza Bernackiego

01.06.2022

„Jakie ideały żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych przetrwały i odniosły zwycięstwo? Które z tych wartości są dla Ciebie ważne?” to temat XXVIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Gośćmi specjalnymi obrad byli m.in. Sekretarz Stanu w MEiN Włodzimierz Bernacki, Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak oraz Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki.

Sejm dzieci i młodzieży 2022 obrady sejmu dzieci i młodzieży w 2022roku

– Historia to przede wszystkim opis rzeczywistości minionej. Bez perspektywy przeszłości można utracić to, co istotne i ważne, a więc traktowanie historii jako mistrzyni i nauczycielki życia – mówił Sekretarz Stanu MEiN Włodzimierz Bernacki podczas XXVIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Wiceminister Włodzimierz, odpowiadając na pytania młodych parlamentarzystów, odnosił się do planowanych zmian w przedmiocie edukacja dla bezpieczeństwa. Podkreślał, że cele kształcenia i treści nauczania tego przedmiotu zostaną uzupełnione m.in. o kwestie związane z nabyciem umiejętności strzeleckich.

– Ten program, jeśli chodzi o klasę VIII, będzie realizowany tylko na poziomie teoretycznym. Dopiero w szkole średniej, po spełnieniu wszystkich wymogów i znajomości regulaminu, młody człowiek będzie mógł przejść właściwe szkolenie strzeleckie – mówił wiceminister Włodzimierz Bernacki.

XXVIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży przewodziła Wiktorii Mielniczek. Podczas obrad młodzi parlamentarzyści zwracali uwagę na konieczność rozpowszechniania wiedzy historycznej wśród dzieci i młodzieży. Przyjęli także uchwałę dotyczącą popularyzowania wartości i dziedzictwa żołnierzy Armii Krajowej oraz Narodowych Sił Zbrojnych.

Sejm Dzieci i Młodzieży

Sejm Dzieci i Młodzieży to przedsięwzięcie edukacyjne, którego celem jest kształtowanie postaw obywatelskich, popularyzowanie wiedzy o zasadach funkcjonowania Sejmu i demokracji parlamentarnej. Inicjatywa zachęca również młodych ludzi do większej aktywności w swoich społecznościach lokalnych. Istotnym celem projektu jest popularyzowanie i upowszechnianie wiedzy o wydarzeniach historycznych i bohaterach lokalnych oraz ich znaczeniu dla historii, dziedzictwa i tożsamości lokalnej oraz narodowej.

Organizatorem Sejmu Dzieci i Młodzieży od 1994 roku jest Kancelaria Sejmu. W gronie współorganizatorów są obecnie: Ministerstwo Edukacji i Nauki, Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji.
 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}