W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót
Obok siebie dwie litery L, jedna odwrócona, obok kolorowy napis STRATEGMED Litery B i R przeplatane ze sobą, obok napis Narodowe Centrum Badań i Rozwoju od lewej: biało-czerwona flaga Rzeczypospolitej Polskiej, godło Rzeczypospolitej Polskiej. Wizerunek orła białego w koronie w czerwonym polu.

Mikrosondy laserowe

Mikrosondy laserowe. Szybka i precyzyjna diagnostyka nowotworowa

Urządzenie diagnostyczne w kształcie białej skrzynki w metalowej obudowie, z ekranem i możliwością wydruku wyników. Urządzenie jest połączone z probówką za pomocą cienkich przewodów.

kwadrat z odchodzącymi mackami  Tytuł projektu

Opracowanie innowacyjnej technologii wytwarzania mikrosond laserowych służących do diagnostyki nowotworowej

zarys górnej sylwetki człowieka  Nazwa Beneficjenta/Beneficjentów

Konsorcjum:

  • SDS Optic SA – lider konsorcjum
  • Uniwersytet Medyczny w Lublinie
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
  • Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu
  • Fundacja Polskie Centrum Fotoniki i Światłowodów

ikona teczki  Nazwa programu

STRATEGMED II

ikona gazety  Konkurs

Profilaktyka i leczenie chorób cywilizacyjnych

ikona dwóch kupek monet  Wartość projektu

12 982 621,00 zł

ikona ręki, a nad nią dwa kółka  Wartość dofinansowania

10 384 566,00 zł

ikona zegara  Okres realizacji projektu

1 czerwca 2015 r. –  31 maja 2018 r.

Poznajcie nasz zespół

Profesor Magdalena Staniszewska, pomysłodawca i kierownik projektu
Profesor Magdalena Staniszewska, pomysłodawca i kierownik projektu 

 

Marcin Staniszewski, pomysłodawca i prezes firmy SDS Optic SA
Marcin Staniszewski, pomysłodawca i prezes firmy SDS Optic SA

 

Zobacz efekt naszej pracy

Urządzenie diagnostyczne w kształcie białej skrzynki w metalowej obudowie, z ekranem i możliwością wydruku wyników. Urządzenie jest połączone z probówką za pomocą cienkich przewodów.
Urządzenie diagnostyczne

 

Jaki problem rozwiązuje nasz projekt?

Rak to globalny problem zdrowotny i druga przyczyna zgonów na świecie. Spośród wszystkich nowotworów rak piersi jest drugim pod względem częstości występowania i najczęstszym typem u kobiet. Obecnie w skali świata diagnozuje się ponad 1,5 mln nowych przypadków nowotworu piersi (25% wszystkich nowotworów). Długoterminowe przeżycie pacjentów jest związane ze stadium choroby w momencie rozpoznania. Tylko 24% pacjentek z rakiem piersi w stadium przerzutowym przeżyje 5 lat i prawie żadna nie zostanie wyleczona. Natomiast pacjenci, u których zdiagnozowano chorobę odpowiednio wcześnie, będą mieli szansę na długoterminowe przeżycie wolne od choroby. Aż 30% zgonów z powodu raka można by zapobiec, wdrażając precyzyjne i szybkie metody diagnostyki.
Obecnie stosuje się diagnostykę nowotworową w oparciu o klinicznie stosowane metody molekularnego fenotypowania diagnostycznego raka piersi. Polegają one głównie na analizie immunobarwienia próbek guza lub węzłów chłonnych oraz na pomiarze markerów pochodzenia nowotworowego, w tym markerów ogólnych CA 15-3 i sHER2 uwalnianych do krwi. Niestety, stosowane dziś metody mają kilka ograniczeń. Ze względu na ich niską czułość diagnostyka lub ocena stopnia zaawansowania jest możliwa dopiero na stosunkowo zaawansowanym etapie choroby, wymaga czasochłonnych procedur, a wyniki różnią się w zależności od procedury barwienia. 
Dzięki dofinasowaniu z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju polskie małżeństwo naukowców, które zdecydowało się na powrót do Polski po zdobyciu doświadczeń naukowych i zawodowych w USA, rozpoczęło prace nad przełomową technologią precyzyjnej i szybkiej diagnostyki nowotworowej. Determinacja pomysłodawców, wiara w projekt zewnętrznych inwestorów oraz możliwość rozpoczęcia badań klinicznych dzięki pozyskanej największej w Polsce dotacji z Unii Europejskiej w ramach programu Horyzont 2020, urzeczywistnia możliwość dostępu do szybkiej diagnostyki nowotworowej dla milionów kobiet na świecie i tym samym przyczynia się do zwiększenia szans na przeżycie przy zetknięciu się z tak groźną chorobą. 
Nasza technologia, oparta o biologiczne mikrosondy światłowodowe, w mało inwazyjny sposób (sonda grubości włosa) pozwala mierzyć poziom markerów nowotworowych HER2, dając wynik o statusie tego markera w ciągu 30 minut od rozpoczęcia badania. Właściwości mikrosondy optycznej, takie jak średnica i optyczny system detekcji, są przełomowym rozwiązaniem, które umożliwia identyfikację raka molekularnego in situ, bez konieczności wykonywania biopsji. Technologia zostanie udostępniona do zastosowań klinicznych oraz badawczych w celu poprawy wyników klinicznych w diagnostyce chorób, a także do opracowania nowych, skutecznych terapii spersonalizowanych. Urządzenie usprawni diagnostykę raka piersi poprzez natychmiastowe wykrywanie HER2 – markera generowanego przez komórki rakowe, gdzie udowodniono, że dostępne w leczeniu celowane terapie oparte o trastuzumab są wysoce skuteczne.

Kto korzysta/skorzysta z wyników projektu?

Głównym beneficjentem naszej technologii będą pacjenci HER2-pozytywni, bowiem na tego typu nowotwory jest obecnie dostępna terapia celowana oparta o trastuzumab. Na świecie taka terapia wykorzystywana jest przy nowotworach piersi oraz żołądka. 

Co było dla nas największym wyzwaniem w projekcie?

Koordynacja prac wszystkich konsorcjantów – łącznie z liderem pięciu podmiotów – to nie lada wyzwanie. Opóźnienie prac u jednego konsorcjanta wymuszało przesunięcia u pozostałych. Na uczelniach dużą bolączką są czasochłonne procedury przetargowe, które znacząco wpływają na dynamikę realizowanych projektów. Ale popatrzmy na efekty.
Pragniemy się podzielić sukcesem naszej lubelskiej firmy SDS Optic SA, której współzałożycielka dr hab. Magdalena Staniszewska otrzymała prestiżową nagrodę z ramienia Komisji Europejskiej w konkursie Innovation Radar Prize 2020 w kategorii Women-led Innovation. Doktor Staniszewska została ogłoszona najbardziej innowacyjną KOBIETĄ w Unii Europejskiej na rok 2020, a nagrodę wręczała pani komisarz Mariya Gabriel: https://www.kpk.gov.pl/sds-optic-i-politechnika-wroclawska-w-finale-konkursu-innovation-radar-prize-2020
Komisja Europejska wyselekcjonowała do finału konkursu 12 podmiotów, które pracują nad innowacyjnymi i przełomowymi technologiami – spośród kilku tysięcy jednostek z całej Unii Europejskiej. Technologia, na podstawie której SDS Optic otrzymał nominację dla dr Staniszewskiej w kategorii Women-led Innovation, mogła się rozwijać m.in. dzięki dotacji otrzymanej z NCBR w programie STRATEGMED.  
Podziękowania składamy również naszym Konsorcjantom, którzy wspólnie z nami realizowali projekt Microprobe (Uniwersytet Medyczny z Lublina, Uniwersytet Przyrodniczy z Lublina, Uniwersytet Medyczny z Wrocławia). Warto realizować projekty, dzięki którym polska nauka jest dostrzegana i doceniana w całej Unii Europejskiej, jak i poza jej granicami. Tak owocna współpraca ze środowiskiem naukowym była możliwa dzięki Klastrowi Medycyny Lubelskiej, który spaja naukowy potencjał uczelni wyższych z komercyjnymi aspiracjami przedsiębiorców.
Dziękujemy także władzom Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, które umożliwiają nam prowadzenie badań naukowych nad przełomową technologią do szybkiej diagnostyki nowotworowej w swoich laboratoriach biochemicznych.   

Nasza rada dla innych Wnioskodawców

Naukę tworzą ludzie, a nie administracja. Zachęcamy do nawiązywania współpracy z naukowcami polskich uczelni, którzy wykazują determinację do wdrażania wyników naukowych w życie. 

Wideo

{"register":{"columns":[]}}